Teljes termelése 76 százalékát különféle termékek formájában értékesíti a Magyar Alumínium (Mal) Rt. timföldüzletága. Az utóbbi esztendőkben - éves szinten - mintegy 1 milliárd forintot fejlesztésekre fordító társaság jelenleg a világ galliumértékesítésének 3-4 százalékát mondhatja magáénak.
A kilencvenes évek elején - a magyar-szovjet timföld-alumínium egyezmény megszűntével - kezdődött az átállás az ajkai timföldgyárnál, amelynek nyomán a korábban kohászatialapanyag-előállító üzem a termelése 76 százalékát különféle termékek gyártásával váltotta fel. Sitkei Ferenc, a Mal timföldüzletágának vezérigazgató-helyettese elmondta: az ajkai üzemben jelenleg a termelés kevesebb mint negyede megy fém-előállítási célokra.
A gyár a Mal alumíniumágazatának, ezen belül is a cégcsoport inotai kohójának szállít timföldet. A timföldgyár fő termékei közé tartozik a vegyipari célokra készülő nedves alumínium-hidroxid, a szárított alumínium-hidroxid és annak őrleményei. Ez utóbbiakat különféle iparágak alkalmazzák töltőanyagként. A termékek másik nagy csoportját képezik a magas hőfokon készült speciális timföldek, amelyek például olvasztókemencék bélésének fontos alapanyagai, de a kerámiaipar is nagy százalékban használja ezeket. A magas hőmérsékleten előállított alfa timföldváltozatot csiszolóanyagként alkalmazzák.
Ajkán ma évente 300 ezer tonna alumínium-oxidot (timföldet) termelnek. A gyár olyan új termékekkel jelent meg az utóbbi időben a piacon, mint például a környezetbarát mosóporoknál a polifoszfátokat kiváltó szintetikus zeolit, amelynek ioncsere-tulajdonságai révén vízlágyító szerepe is van. Az utóbbi évek egyik legfontosabb fejlesztésének nevezte a vezérigazgató-helyettes azt a szuperfinom hidroxidot, amely olyan szemcseeloszlással rendelkezik, amit hagyományos úton, őrléssel már nem lehet előállítani. A társaság évente mintegy 1-1,3 milliárd forintot fordít fejlesztésekre.
Az idén a tervek szerint ez az összeg a kedvezőtlen forintárfolyam okozta gondok miatt 650-700 millió forint lesz. A timföldgyár fontos termékének számít a félvezetőgyártásban is használt gallium, amelyből a világ értékesítésének 3-4 százalékát a kiéleződött verseny ellenére is az ajkai üzem mondhatja magáénak. (15 évvel ezelőtt világ galliumtermelésének 10 százalékát adta Ajka.) A termelése 76 százalékát exportpiacokon értékesítő társaság legnagyobb vásárlója Németország, Ausztria és Olaszország.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.