Nem tudtak megegyezni a felek az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) bér- és kollektív megállapodások szakbizottságának tegnapi ülésén a 38 órás munkaidő bevezetésének menetrendjéről. A munkaadói oldal szerint konkrét kérdésekről nem időszerű beszélni.
Az ülésen ismertetett kormánytervezet szerint 2006. január 1-jétől minden ágazatban 38 órás lenne a munkahét, fokozatosan csökkentenék a munkaidőt. A mérséklés menetéről az ágazati párbeszédbizottságok döntenének, de a munka törvénykönyvének 2003 végére-2004 elejére tervezett módosításában törvényileg is rögzítenék a 38 órás munkahetet. Ezt a kormány szerint úgy kell elérni, hogy az közben ne okozzon bruttó nominális bércsökkenést.
Dávid Ferenc, a munkaadói oldal szóvivője kifogásolta: a kormány nem készített hatástanulmányt. Anélkül értelmetlen a részletekről beszélni. A munkáltatók szerint a kormányprogramban és az addigi tárgyalásokon csak a munkaidő csökkentéséről esett szó, konkrét mértékről nem, s a 38 órás javaslattal a kormány kész helyzet elé akarja őket állítani. A munkaadók az intézkedéssel párhuzamosan járulékaik csökkentését is elvárnák a kormánytól: a terheiket az államnak is viselnie kell. Javasolták: a kérdést vegyék le az OÉT pénteki plenáris ülésének napirendjéről. Ám a kormányoldal szerint a pénteki általános ülés napirendjét már nem lehet módosítani.
A munkavállalók szóvivője, Hódi Zoltán visszautasította a foglalkoztatók aggályait. A szakszervezetek jó kiindulópontnak tartják a kormány tervezetét, bár abban több módosítást javasolnak. A 38 órát célként ki kellene jelölni, és annak megvalósításáról tárgyalni. A változtatást egy vagy két lépcsőben kellene bevezetni, az ágazatonkénti eltéréseket visszautasítják. A munkaidő-csökkentés a munkaerővel való hatékonyabb gazdálkodásra ösztönzi a vállalatokat, így annak költségei jócskán mérsékelhetők. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra: az EU-ban ma már mindenütt 36-38 órás a munkahét. Szerinte érdemes lenne ebben is közeledni az uniós átlaghoz. A foglalkoztatottak szerint a kormánytervezet alapján hátralevő két és fél év elegendő lenne a hatástanulmányok elkészítésére és a lehető legjobb megoldások megtalálására is. (ZT)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.