BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Terjeszkedik az ipari park

Az ország egyik legnagyobb ipari parkjává nőtte ki magát az egri, mely az idén közel 100 hektárosra bővült, és már folynak a további terjeszkedés előkészületei. Jelenleg mintegy 50 cég működik itt, melyek együttes termelése eléri az évi 50 milliárd forintot. A parkban csaknem 1800 főt foglalkoztatnak.



Jelenleg mintegy 10-12 hektár szabad terület várja a beruházókat az egri ipari parkban, ahol ma közel 50 cég működik - tájékoztatta lapunkat Szabó Csaba, a parkot üzemeltető Egri Ipari Park Kft. ügyvezető igazgatója. A telkeket elhelyezkedéstől függően négyzetméterenként 3-5 ezer forintért kínálják, és szabad csarnokok is rendelkezésre állnak. Ezeket bérelni is lehet, de meg is vásárolhatók - tette hozzá az ügyvezető. Az egri ipari parkban működő cégek összesen mintegy 1700-1800 főnek adnak munkát, és együttes forgalmuk eléri az évi 50 milliárd forintot. Az idei év jelentős fordulatot hozott, hiszen a 42,5 hektáros parkot közel 100 hektárosra bővítették, és már elkezdték a további bővítés előkészületeit. A tervek szerint 150 hektárosra növelik az ipari park jelenlegi területét.

Akkora cégek választották telephelyül az egri ipari parkot, mint például a német Bosch, mely most építi 12 ezer négyzetméteres csarnokát, ahol Európa legnagyobb pneumatikai üzeme létesül. Az idén költözött be továbbá a sebességváltók gyártásával foglalkozó ZF Hungária, valamint a mintegy 700 főt foglalkoztató Vilati.

Az itteni vállalkozások többsége logisztikával, betonkeveréssel, kereskedelemmel, kábelgyártással, valamint nyomdaiparral foglalkozik. A preferált szektor továbbra is a gépi berendezések, fémfeldolgozási termékek előállítása, fafeldolgozás, textília, ruházati termékek és élelmiszerek gyártása. Eger idegenforgalmi jellege miatt kizárt, hogy környezetszennyezéssel járó tevékenységet befogadjanak az ipari park területére - hangsúlyozta az ügyvezető.

A hevesi megyeszékhely 1997 őszén határozott a park létesítéséről, valamint arról, hogy az elkövetkező két évben évente 100 millió forintot különít el az infrastruktúra kialakítására az eleinte 14,5 hektáros területen. Ez évben nyerte el a terület az ipari park címet is. Ekkor az önkormányzaton (40 százalék) kívül a Transelektro Rt. (33) és a Közép-magyarországi Regionális Fejlesztési Kft. (27) tulajdonolta a területet üzemeltető Egri Ipari park Kft.-t. Az illetékes tárcák által nyújtott 200 millió forintos támogatással 42,5 hektáros területen építették ki az ipari parkot. Az első nagy betelepülő, az angol Firth Rixson multinacionális cég magyarországi leányvállalata 1999-ben építette fel üzemcsarnokát. Az 1,7 milliárd ráfordítással elkészült üzem kovácsoltvas alkatrészekkel látja el a ZF Hungáriát, ahol közel 80 ember dolgozik. Ugyanebben az évben készült el az a másfél kilométeres útszakasz, amely közvetlen összeköttetést teremt a park számára Miskolc és a főváros felé. Ez az úgynevezett K2-es útszakasz elkerüli a várost, s összeköti az ipari területet azzal a 25-ös főúttal, amely az M3-as autópályához vezet. Ugyanakkor elkészült egy vasúti felüljáró is. Ennek befejezésével átadhatták az ipari park első fázisát.

Nagy változás állt be 2002-ben a parkot üzemeltető társaság tulajdonlásában: az egri önkormányzat, amely korábban megvásárolta a Közép-magyarországi Regionális Fejlesztési Kft. tulajdonrészét, úgy határozott, hogy tulajdonrészének nagy hányadát eladja. Nyílt licites eljárásban egy magánvállalkozó vásárolta meg az önkormányzat 56,6 százalékos hányadát. Ezután a város 10 százalékkal maradt benn a társaságban. Ezt a lépést az önkormányzat azzal indokolta, hogy egy magánbefektető eredményesebben tud tevékenykedni a park betelepítéséért.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.