Idei első ülésén hozott határozatával a kormány megszüntette a pénzmosás elleni kormánybiztos (szinte napra pontosan két évvel ezelőtt létrehozott) tisztségét. A pozíciót eddig betöltő Balogh László (aki egyben a PSZÁF ügyvezető igazgatója is) feladatainak még aktuális részét a kabinet a pénzügyminiszter hatáskörébe utalta - tudta meg a Világgazdaság. A kormány döntését az indokolta - derül ki a Pénzügyminisztérium lapunknak adott tájékoztatásából -, hogy Magyarország még 2002-ben lekerült az FATF, a G7-országok 1989-es csúcstalálkozóján létrehozott pénzügyi akciócsoportjának feketelistájáról, "ezért a jelenlegi helyzetben a kormánybiztosi megbízás fenntartása már nem indokolt".
Tény, hogy az elmúlt két évben a pénzmosásra vonatkozó jogszabályok is szinte minden vonatkozásban szigorúbbak és pontosabban körülhatároltak lettek, így - bár a pénzmosás elleni tárcaközi bizottság például továbbra is megmarad - jelenleg nincsenek ad hoc jellegű, azonnali beavatkozást igénylő problémák. A pénzmosás elleni törvény hatályát folyamatosan kiterjesztették, egyre bővítve (többek között a közjegyzőkkel és az ügyvédekkel) a bejelentésre kötelezettek körét, megszületett a pénzváltás szabályozásáról szóló, tavaly tavasszal pedig a pénzmosás elleni új törvény is. A kormány a 2001. szeptember 11-i merényletet követően hozott határozatot a "terrorizmus elleni küzdelemről, a pénzmosás megakadályozásáról" szóló rendelkezések szigorításáról, majd részben az ebben foglalt feladatok koordinálására döntött a kormánybiztosi poszt létrehozásáról. Ugyanakkor a tisztség, valamint a tárcaközi bizottság létrehozásának s a tervezett szigorításoknak a bel- és külföldi kommunikációja is fontos szerepet kapott a kormányhatározatban: az FATF-fel, az FATF tagállamainak jegybankjával és az EU-val is folyamatos párbeszédet várt a kabinet annak érdekében, hogy a tervezett, valamint a már meghozott intézkedéseket a külföldi szervezetek mielőbb elismerjék. A feketelistáról 2002 júniusában nem kis részben a "határozott fellépés határozott kommunikálása" miatt került le Magyarország. A kommunikációs feladatkör az egyike azoknak, melyet a kormánybiztos hivatalának megszűntével a pénzügyminiszter visz tovább: a tárca mindenkori első emberére vár ezenfelül a tárcaközi bizottság vezetése is. (DG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.