BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagyvárosok árnyékában

Békés egyre lakhatóbb, komfortosabb, a lakosság igényeit kiszolgáló település lesz az elkövetkező években. A város új statisztikai kistérség tagjaként a jövőben területfejlesztési többletforrásokra is pályázhat, el tudja ismertetni hátrányos helyzetét. Pataki István polgármester szerint Békésnek minden esélye megvan arra, hogy Mezőberény és Gyomaendrőd mellett a térség meghatározó szervező ereje legyen, a vonzáskörzetéhez tartozó települések részére színvonalas közigazgatási és egyéb szolgáltatásokat tudjon kiépíteni.

Nagyvárosok árnyékában juthat-e s milyen előnyökhöz Békés?

Ha ezekben a városokban új munkahelyek, korszerű szolgáltatások jönnek létre, azok Békés lakói számára is többletlehetőségeket hordoznak. Ellentétben a két nagyvárossal, Békés egy csendes, nyugodt település a Kettős-Körös mentén, amely rövid időn belül a megyeszékhely alvó városa lehet. Ma is sokan költöznek ide Békéscsabáról, és egyre többen választják lakóhelyül a festői környezetű dánfoki üdülővárosrészt.

Miért volt fontos Békés számára egy új statisztikai kistérség létrehozása, ha a nagyvárosi közelség enynyi előnyt hordoz számára? Gyomaendrőd és Mezőberény mindig is konkurenciát jelentett a város számára a fejlesztési forrásokért való versenyben.

Békés és a vonzáskörzetéhez tartozó települések az összesített gazdasági mutatók alapján a mai napig hátrányos helyzetűek. Ám a területfejlesztési törvény végrehajtása során, 1996-ban a békéscsabai és a gyulai térségekkel együtt a közép-békési kistérségbe sorolták. A megyeszékhely és Gyula gazdasági teljesítménye feljavította a mutatókat, így Békés és a térséghez csatolt Mezőberény évekig nem juthatott kiemelt, a hátrányos helyzetűek részére elkülönített területfejlesztési többletforrásokhoz. Az új kistérség három kisvárosa, Békés, Mezőberény és Gyomaendrőd a sikeresebb területfejlesztési forrásszerzés mellett a szolgáltatási és közigazgatási szerepkör térségi szintű betöltésére is szövetkezett.

Mindezek ellenére az elmúlt években jelentős közműfejlesztések és intézményfelújítások történtek a városban.

A városban valamennyi vonalas infrastruktúra kiépült, a közúthálózat és a belvízcsatorna-rendszer kivételével elkészült. A szennyvízcsatorna-beruházás 2,5 milliárd forintból valósult meg, ebből igen jelentős volt a lakossági önerő, összesen 720 millió forint. A csatornaépítéssel párhuzamosan megújult a város belső úthálózata, számos utca kapott aszfaltburkolatot. Óriási eredmény, hogy a lakások 95 százaléka azonnal igénybe vette a szolgáltatást, rácsatlakozott a rendszerre. Pályázati pénzekből és saját erőből épül a belvízcsatorna-rendszer, amelynek befejezésével évtizedekre megoldódnak a gondok Békésen. A korszerűsítési és a hálózatkiépítési munkálatok 70-80 százaléka megvalósult. Az eddigi erőfeszítéseknek köszönhetően a város több részén megszűnt a belvízveszély. A fő gyűjtőhálózat a megyei belvízprogram keretében, címzett támogatás segítségével épül ki. Az elmúlt 15 évben a város teljes intézményhálózata újjáépült, most a karbantartásra koncentrálunk.

Békés kedvező idegenforgalmi adottságokkal rendelkezik. Milyen turisztikai kínálattal képes a város Gyula és Békéscsaba környezetében vonzóvá válni?

A Natúrpark Egyesület - melynek tagja Békés város is - pea-pályázati forráshoz jutott az egymilliárd forint összegű projekt részletes kidolgozására. Ha a több ezer hektár területű natúrpark létrejön, nyertes pályázat esetén többszörösére növelhetik turisztikai vonzerejüket a programhoz kapcsolódó városok, így Békés is. A város a vízi és lovasturizmusra kiválóan alkalmas. A város jelenleg is több idegenforgalmi attrakcióval rendelkezik. Mindenekelőtt az elmúlt időszakban hungaricummá nyilvánított békési szilvapálinka bemutatására turisztikai megállóhelyet alakított ki a vállalkozás tulajdonosa, amelyet ma már egyre több turistacsoport keres fel. A csatlakozási jegyzőkönyvben Magyarország négy gyümölcspárlatot nevezett meg, egyikük a békési szilvapálinka. A dánfoki Körös-part az egyik legkedveltebb nyári pihenőhely, kiváló vízi turisztikai adottságokkal. A békési duzzasztó környéke remek horgászhely, ahol különböző ragadozó halakat lehet fogni, emellett négy horgásztó is található a városban. A Kettős-Körös mentén gyalogos- és kerékpártúrák szervezhetők. A békési sporttelepen található Magyarország egyik legkorszerűbb görkorcsolyapályája, amelyet meszsziről érkező fiatalok is szívesen látogatnak.

A legtöbb település számára gondot jelent a 2004-es költségvetés összeállítása.

A központi költségvetés megszorításai miatt az önkormányzatok is takarékossági intézkedésekre kényszerülnek. Békés milyen költségvetési év elé néz?

A költségvetésünk elkészült, Békés nem kényszerült megtakarító intézkedésekre. Más hasonló városokkal összehasonlítva, itt évek óta következetes költségtakarékos gazdálkodás folyik. Előnyünk, hogy 1995-ben racionalizáltunk, akkor 12 százalékos létszámleépítés történt. A nem kötelező önkormányzati feladatokat átadtuk a kijelölt szervezetek részére. A város négy kötelezően megyei fenntartású intézményt adott át, melyek működtetése összesen 120 millió forint többletforrást igényelt a költségvetésből. Ez ma évente közel 400 millió forintot jelentene. A vállalkozásba kiadható városgazdálkodási tevékenységekre koncessziós pályázatokat írtunk ki, a nyertes pályázókkal 10-15 évre szóló szerződéseket kötöttünk, a város számára kedvező feltételekkel. Az új alapokra helyezett költségvetési gazdálkodásnak köszönhetően Békés város vagyona dinamikusan nőtt. Az idén 600 millió forint beruházást tervezünk pályázati pénzek segítségével, ebből az önerő 196 millió forint. Fejlesztési céltartalékra további jelentős összegeket különítettünk el. A sikeres pályázati szereplés érdekében koncentráljuk tartalékainkat, mert nem szeretnénk önerőhiány miatt brüsszeli és hazai pénzektől elesni, és olyan forrásokat is meg akarunk szerezni, amelyekre a nagyobb önerő miatt kevesen pályáznak.

Milyen beruházások valósulnak meg 2004-ben Békésen?

Elkezdődik a Békéscsaba-Békés közötti kerékpárút első szakaszának építése. Folytatódik a belső, városi közutak építése és a csapadékvíz-elvezető rendszerek építése. A főtér keleti oldala is megújul, parkokkal, pihenőkkel, hasonló lesz a nemrégiben elkészült nyugati részhez.

A kisváros elkötelezett híve a sportnak és a versenysportnak is, amelyre jelentős összegeket fordít.

Versenysportra azért van szükség, mert húzza magával az utánpótlást, példát mutat a fiataloknak. Ha egy városban erős a versenysport, akkor a fiatalok többsége itt szeretne bizonyítani, s szabadidejét erre fordítja. A költségvetésnek közel 1,5 százalékát fordítjuk jelenleg a versenysportra, ennek köszönhetően van NB I-es kézilabdacsapatunk, amelynek utánpótláscsapata negyedik az országos bajnokságban. Extraligás férfi asztalitenisz-csapatunk van, ahol Klampár Tibor az első számú játékos, sokat tanulnak tőle a fiatalok. Ökölvívóink is elismertek, Maczik Róbert tavaly lett ötszörös magyar egyéni felnőttbajnok, amellett még egy sportolónk nyert felnőttbajnokságot. Erősek a kajak-kenu szakosztály sportolói, van egy olimpiai reménységünk is. És még folytathatnánk a sort. Valamennyi egyesület rengeteg fiatalt foglalkoztat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.