Összességében kedvező évről számolhattak be a múlt héten lezárult közgyűlési szezonban a Budapesti Értéktőzsdén forgó társaságok vezetői a megjelent részvényeseknek, akik csont nélkül rábólintottak a vezető testületek - az igazgatóságok (ig.) és a fel-ügyelőbizottságok (fb) - tagjainak díjazására. Igaz, a cégek több mint felénél nem is történt ezen a téren változás, így például a BorsodChem, az Inter-Európa Bank, a Matáv, a Mol, a NABI, a Pannonplast, a Zwack grémiumjainak tagjai az elmúlt évhez hasonló összeget vehetnek fel a jövő évi közgyűlésig tartó időszak során is. A Fotexnél immáron két éve stagnál az ig.- és fb-tagoknak járó juttatás mértéke. Ennek ellenére az ig. elnökének járó 600 ezer forintos havi apanázs még mindig meghaladja a legnagyobb hazai pénzintézet, az OTP Bank elnöki beosztásával járó illetményt, jóllehet a hitelintézet az idén 10,3 százalékkal, 535 ezer forintra emelte ezt az összeget.
Ennél nagyobb, 28 százalékos emelés történt az Antenna Hungária igazgatóságának a díjazásánál. Az AH felügyelőbizottsági tagjai ennél is nagyobb, 31,5
százalékos bevételnövekedéssel szembesülhettek, ám ezzel a műsorszóró vállalat csak középmezőnybeli státusát erősítette meg a díjazás mértékét illetően. A Danubius az infláció mértékével növelte a vezető tisztségviselők havi juttatásának összegét, ennél valamivel nagyobb, 7 százalék körüli arányban emelt a Démász.
A legjobban fizető igazgatóság címet ezúttal is a Mol testülete érdemelte ki, ahol a tagok egy fix bázisú, kizárólag részvényekben teljesítendő díjazásban részesülnek. Az elnök - ha külső személyről van szó - nettó 41 500 eurót vihet haza az elkövetkező egy évben, míg a tagok 25 ezer eurót. (Az összeg havonta közel 847, illetve 523 ezer forintnak felel meg.) Az olajipari cég fb-tagjai havi 1600 eurót (402 ezer forint), az elnök 3200 eurót (803 ezer forint) vehet fel. Az fb-elnök a juttatást további bevétellel egészítheti ki: évente maximum 15 alkalommal 1500 euró (377 ezer forint) díjazásban részesül minden olyan igazgatósági vagy ig.-bizottsági ülés után, amelyen részt vesz.
Változatlanul félmillió forinton felüli összeg illeti meg az IEB igazgatóságának elnökét - éves juttatása 6,3 millió forint -, míg a sorban az FHB ig-elnök következik, aki havonta 400 ezer forintot kap kézhez. Ami a másik végletet illeti, a legkisebb összeget a Globus ig.-elnöke teheti zsebre (160 ezer forint).
Továbbra is egyedül a Richter Gedeonnál alkalmazott gyakorlat, hogy kizárólag részvényben díjazzák az igazgatósági tagokat. Ennek mértéke nem változott az előző évhez képest, s bár a részvényárfolyam erőteljesen esett az elmúlt időszakban, a tegnapi tőzsdei árfolyamon számolva havi közel 670 ezer, illetve 550 ezer forintnak felelne meg az illetmény. Az Egis nem személyre lebontva, hanem egy összegben állapította meg a grémiumok juttatását. Eszerint az igazgatósági tagok összesen 14,33 millió forintot kapnak kézhez egy évben, míg a felügyelőbizottsági tagok 23,81 milliót. Mindkét összeg 5 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest.
A felügyelőbizottsági tagok körében a Mol után a legjobban az OTP Bank fizet (havi 385 ezer forintot), s a sorban a Richter és a Rába következik. A gyógyszeripari társaságnál az idén egyébként 8,5 százalékkal, 380 ezer forintra növelték az elnök tiszteletdíját, míg az fb-tagok 11 százalékkal többet, 300 ezer forintot vehetnek fel. A Rába nem módosított a díjak mértékén az elmúlt évhez képest.
A tiszteletdíjak persze aligha mutatnak teljes képet, hiszen a társaságok vezető testületeinek tagjait egyes esetekben részvényopciós programokba is bevonják, így az árfolyamnyereség - kisebb részben az osztalék - is döntő szerepet játszhat a bevételük alakulásában. Teljesítményösztönző program fut az OTP-nél, a Molnál, a Graphisoftnál, a NABI-nál, a Richternél. A Molnál annyi változás történt, hogy a közgyűlés jóváhagyta: valamennyi igazgatósági tag jogosult a 2003. szeptemberi közgyűlésen elfogadott átváltoztatható kötvényprogramban való részvételre. A Matávnál pedig a közgyűlés - a főtulajdonos ösztönzésére - felhatalmazta az igazgatóságot, hogy tegyen meg minden szükséges intézkedést a részvényopciós program feltételeinek módosítása érdekében. Az elmúlt évhez hasonlóan egyébként az idén sem kapnak részvényt a Matáv-vezetők.
Az idén több társaság közgyűlésén is támogatták a tulajdonosok a vezetői részvényopciós program bevezetését. Az FHB vezetői számára például olyan részvényjuttatási programot szavazott meg a közgyűlés, hogy amennyiben az FHB a BUX-komponensek teljesítményének legalább harmadát felülmúlja, akkor a vezetők térítés nélküli részvényjuttatásra válnak jogosulttá. A Pannonplastnál az igazgatóság javaslatához képest némileg módosított formában fogadták el a tulajdonosok a vezetői részvényopciós programot, ám az nem változott, hogy a jogosultság az EBITDA-hoz (értékcsökkenés nélküli üzemi eredmény) van kötve.
A könyvvizsgálók díjazásánál nagyobb mozgást nem lehetett tapasztalni, a tőzsdecégek hűségesek maradtak auditoraikhoz. Néhány esetben nőttek a díjak, ám ezek összege többségben infláció körüli mértékben emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.