A Jelenkutató Intézet az Információs Társadalom- és Trendkutató Központ folyóiratában publikálta tanulmányát, amelynek fő megállapításai szerint a nagyvárosokban a személyi számítógépek aránya 48 százalék (a legmagasabb Egerben, míg a lista másik végén Békéscsaba, Miskolc és Tatabánya található).
A megyeszékhelyeken a 15 év fölötti internetezők aránya 2001 óta 24-ről 31 százalékra nőtt.
A számítógépes és internetes felszereltség jövedelmi mutatókkal párhuzamos
növekedésénél érdekesebb adatokat rejt az IT-ellátottság összefüggése a
háztartások nagyságával: a háromtagú családok aránya több mint kétszerese a
kétszemélyes háztartásokénak.
Ha a kutatás által feltárt befektetési tervek megvalósulnak, akkor három éven belül a nagyvárosi háztartások kétharmadában lesz számítógép, és minden hatodik lakásban lesz az internet elérésére lehetőség.
A felhasználói szokások legfőbb mutatója az, hogy a teljes felnőtt lakosság
több mint kétharmada (69 %) egyáltalán nem használja a világhálót. A nagyvárosi
felnőttek egyharmada (32%) naponta használ PC-t, a 18-39 éves korosztály
vezetésével (51%). Nyolc százalékkal több férfi használ számítógépet, és a férfiak részvétele nemcsak gyakoribb, hanem intenzívebb is.
Az internettől való távolmaradás okait firtató kérdésre a leggyakoribb válasz
az érdeklődés hiányát tükrözte (29%), ezt követte a hozzáértés (23%), az
anyagiak (21%) és a hozzáférhetőség hiánya (19%). Jellemző volt, hogy a 18-39
éves korosztály elsősorban az utóbbi két okra hivatkozott, az 50-59 évesek
esetében pedig már az érdektelenség a vezető tényező. A jelenleg nem
internetezők közül 56 százalék gondolta azt, hogy a helyzet nem is fog
változni, a biztos belépők aránya pedig hat százalék. A belépést ígérők között általános iskolai végzettségűeket nem találni, míg a diplomások aránya 9 százalék ebben a csoportban.
A férfiak és a nők is otthon interneteznek a leggyakrabban. A legtöbben
munkájukhoz vagy tanulmányaikhoz (88%) és érdeklődésük kielégítésére (86%)
keresnek információt a világhálón, a felhasználók több mint háromnegyede (79%)
személyes kapcsolatok fenntartására is használja a netet e-mail segítségével. A legkevésbé elterjedt alkalmazás az elektronikus vásárlás: a megkérdezettek mindössze 13 százaléka használja erre a világhálót. Optimizmusra ad viszont okot, hogy az online kereskedelem nagyságrendje az elmúlt időben hazánkban is jelentősen növekedett.
internetcsatlakozással való ellátottság, ám a jelenleg nem internetezők több mint fele továbbra sem kíván a világhálóra csatlakozni, a biztosan belépők aránya pedig csupán 6 százalék. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.