BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csökkentenék az első lakás illetékét

A használt lakás vásárlásakor fizetendő illeték tíz éve változatlanul 4 millió forintos értékhatárig 2 százalék, az első lakást vásárlók pedig csak akkor kaphatnak illetékkedvezményt, ha a lakás forgalmi értéke nem több 8 millió forintnál - írja az eBroker.hu. Két fideszes képviselő törvényjavaslata csökkentené az illetékterheket.

Használt lakásnál komoly teher az illeték A hatályos szabályok szerint használt lakás vásárlásánál az illetékfizetés is nagy teher, illetékmentességet csak az új lakást vásárlók élveznek.

A javaslat indokolása szerint a hatályos illetéktörvény szerint lakásvásárláskor a visszterhes vagyonátruházási illeték 4 millió forintig 2 százalék, e fölött 6 százalékos illetéket kell fizetni. A 4 millió forintos értékhatárra vonatkozó rendelkezés 1994 óta hatályban van, és az eltelt idő alatt megemelkedtek a lakásárak, olyannyira, hogy 4 millió forintért gyakorlatilag nem lehet lakást vásárolni. Ezért az illetéktörvényt célszerű lenne úgy módosítani, hogy a 2 százalékos illeték határa 10 millió forint legyen, s a forgalmi érték ezt meghaladó összege után kelljen 6 százalékos illetéket fizetni.

Az első lakáshoz jutást megkönnyítő 50 százalékos illetékkedvezményt is egyre kevesebben tudják igénybe venni, hiszen 8 millió forint feletti forgalmi értékű lakásra már nem érvényesíthető. Ez a rendelkezés hat éve változatlan a törvényben. A tervezett módosítás egyrészt az illetékkedvezmény összegét az eddigi maximum 40 ezer forintról 100 ezer forintra, a forgalmi érték határát pedig 10 millió forintra emelné. Ez azt jelenti, hogy az a 35 év alatti fiatal, aki első (használt) lakását vásárolja, a visszterhes vagyonátruházási illeték felét köteles csak megfizetni, ha a lakás 10 millió forintnál kevesebbe került. Ez a módosítás a kormány jövő évre vonatkozó illetéktervezetében is szerepel, mint ahogy a kormányzati lakáskoncepció is az első lakásszerzőket támogatná elsősorban. A kormányzat elképzelések szerint azonban jelentősen emelkednének az ügyintézéssel kapcsolatos illetékterhek (vállalkozói igazolvány, gépjárműokmányok, útlevél kiállítása, házassági bontóperi eljárás). (eBroker)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.