BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Átalakuló román energiaipar

Várhatóan az idén is folytatódik a nagy energiaipari cégek tavaly megindult privatizációja Romániában. A hosszabb távon jelentkező gazdasági előnyök ára több ezer munkahely megszűnése és az energiaárak drasztikus emelkedése lesz.

A nagy energiaipari privatizációk sora a Nemzetközi Valutaalap és az EU nyomására kezdődött meg tavaly Romániában. Az elemzők egy ördögi kör megtöréseként értékelik a hosszas halogatás után megindult folyamatot; a kormány addig mesterségesen alacsonyan tartotta az árakat, a cégek túlélését pedig az adó- és járulékelkerülés változatos módozatainak engedélyezésével biztosította. A magánosítással az energiaipari vállalatok végre saját lábukra állhatnak, és működésük racionalizálása - hoszszabb távon - a fogyasztók és a gazdaság egészének hasznára válhat - írja a Financial Times.

A valódi verseny megindulása komoly lehetőséget rejt a piaci szereplők számára. A Petrom olaj- és gázipari óriás eladása például nemcsak a nyertes OMV esélyeit növeli meg arra, hogy a közép- és kelet-európai térség legerősebb olajipari vállalatává váljon, de sokat a nyerhet a Petrom kisebb, magánkézben lévő versenytársa, a RomPetrol is. Utóbbi a hatósági árrögzítés megszűntével az idén várhatóan tovább folytatja impozáns növekedését; a vállalat bruttó árbevétele tavaly 27 százalékkal, 1,61 milliárd euróra ugrott, 92 millió dolláros adózás előtti nyeresége pedig több mint háromszoros emelkedést jelent.

Az OMV és a RomPetrol egyaránt elégedetten figyelheti a Rafo Onesti olajfinomító elleni kormányzati fellépést; a cég amellett, hogy a legutóbbi időkig büntetlenül halmozhatott fel hatalmas adósságokat az állammal és más állami vállalatokkal szemben, állítólag évi kétmillió tonna üzemanyagot adott el a feketepiacon is. A Rafo Onesti vezetői ellen jelenleg bűnügyi vizsgálat folyik.

Az áram- és gázelosztók privatizációja az idén két ügylettel folytatódhat: a CEZ és az E.On már gyakorlatilag megállapodott egy-egy újabb áramelosztó megvételéről. Igaz, az elosztókat érintő piaci liberalizációnak egyelőre csak egyetlen eleme látszik biztosnak: az uniós csatlakozás előfeltételeként Romániának 2006 végére jelentős mértékben meg kell emelnie az árakat.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.