A következő másfél évtizedben a jelenlegi trendek alapján tíz százalékkal emelkedne az unió energiafelhasználása, és az importfüggőség a mostani ötvenről hetven százalékra emelkedne. Az Európai Bizottság azonban úgy véli: megfelelő intézkedésekkel elérhető, hogy növekedés helyett húsz százalékkal csökkenjen a tagországok energiafogyasztása. Ez éves szinten nagyjából hatvanmilliárd eurónyi spórolást jelentene, és mind a gazdaság versenyképessége, mind a szennyezőanyag-kibocsátás szempontjából jelentős eredményt hozna.
A témában most közzétett brüsszeli vitaanyag számos olyan intézkedést sorol fel, amellyel a tagországok, a vállalatok és a lakosság hozzájárulhat az energiaszámla csökkentéséhez. A kormányok az ár- és adórendszer átalakításával, a tömegközlekedés ösztönzésével vagy például az energiahatékony technológiák támogatásával javíthatnak a helyzeten. A fogyasztók elavult és túlságosan nagy fogyasztású berendezéseik, gépjárműveik lecserélésével, az épületek jobb szigetelésével, illetve a hagyományos villanykörték helyett energiatakarékos izzók használatával csökkenthetik energiaszámlájukat. A bizottság szakértői szerint egy háztartás évente 200-1000 euró közötti összeget takaríthat meg ily módon.
A vitaanyaghoz érkező hozzászólások alapján a bizottság 2006-ban tervezi annak az akciótervnek az előterjesztését, amely 2020-ig részletesen megfogalmazná az energiafogyasztás csökkentésével összefüggő teendőket. Ehhez kapcsolódóan szóba került a megújuló energiaforrások arányának meghatározása is, ám ezt Brüsszel egyelőre elutasítja, mondván: a 2010-re korábban megfogalmazott célok a jelek szerint nem fognak teljesülni, tehát nem indokolt még távolabbra tervezni. Ezen célok értelmében a villamosáram-termelésen belül 22,1, az unió teljes energiafelhasználásában pedig 12 százalékra kell emelni a zöldforrások arányát. Magyarországon a villamosáram-termelés 3,6, míg az összes energiafogyasztás 7,2 százalékát kell megújuló forrásból előteremteni.
Az Európai Parlament ipari bizottsága azonban ambiciózusabb célokat tűzne ki. A testület e héten elfogadott jelentésében felszólít arra, hogy az unió írjon elő 2020-ra az összes energiafogyasztáson belül 25 százalékos részesedést a megújuló energiaforrások számára. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.