Új foglalkoztatási programok
Képzési támogatás és nagymértékű járulékkedvezmény segíti hamarosan a mikro-, kis- és középvállalkozások foglalkoztatásbővítését - mondta el Csizmár Gábor munkaügyi miniszter tegnap, a Világgazdaság szerkesztőségében tett látogatása alkalmával.
Azok a vállalkozások, amelyek már legalább három hónapja regisztrált munkanélkülit alkalmaznak, méghozzá egy évig, jelentősen alacsonyabb közteherfizetés mellett vehetik fel új munkatársaikat. Bár a szaktárca vezetője egyelőre nem említette a járulékkedvezmény mértékét, információink szerint a mintaként szolgáló belga foglalkoztatáspolitikai programban akár 75 százalékos könnyítést is kaphattak a cégek. Csizmár Gábor ígérete szerint a legkésőbb november elején kormány elé kerülő új munkaerő-piaci program nem okoz további terhet a jövő évi költségvetésnek.
Épp a munkanélküliek foglalkoztatását vállaló mikro, kis és közepes cégeknek jelent majd további segítséget, hogy uniós forrást nyerhetnek a munka világától elszokott dolgozók képzéséhez. A humánerőforrás-fejlesztési operatív program erre vonatkozó kiírása még az idén megjelenik, keretösszege 3-4 milliárd forint lesz. A szakminiszter arról is tájékoztatta lapunkat, hogy várhatóan Lépj egyet előre! néven fut majd az a felnőttképzési projekt, amelyet a munkaügyi és az oktatási tárca közösen visz kormány elé november közepéig. Ez az iskolarendszeren belül és kívül is a lemorzsolódás csökkentését, illetve a továbbtanulást segíti. Erre szintén uniós forrásból csoportosít át a két minisztérium mintegy hárommilliárd forintot.
Még az idén elindulhat az a tájékoztatási kampány, amely a munkaadókat és a munkavállalókat is informálja az idén bekövetkezett törvényi változásokról, valamint a foglalkoztatást segítő lehetőségekről. A tárca a munkaerő-piaci alap terhére 95 millióból tervezi a kampány megvalósítását. Ezeken kívül még két program elindításáról lehet szó, az egyik a regionális gazdaságfejlesztési centrumok további hatékonyságjavítása, a másik a közszféra foglalkoztatásának átalakítása. (KI)


