A német tartományi kormányok egymás után készítik elő – és várhatóan 2007-től folyamatosan alkalmazzák – a kötelező felsőoktatási tandíjat előirányzó rendeleteket. A regionális oktatási hatóságok azt követően kezdtek hozzá az egyetemek és szakfőiskolák finanszírozásának átszervezéséhez, hogy az alkotmánybíróság kimondta, a szövetségi kormánynak és a törvényhozásnak nincs illetékessége az adott területen. A felsőoktatás ingyenességét korábban a szociáldemokrata-Zöldek koalíció igyekezett védeni.
A tandíj szedésének tervezett szabályozása tartományonként változó lesz, közös jellemzőként azonban várható, hogy az összeg szemeszterenként nem haladja meg az 500 eurót, ennek finanszírozásához pedig a diákok számára a Landesbank-hálózaton keresztül rendelkezésre kell bocsátani a megfelelő összegű hiteleket. Egyes tartományokban az intézmények maguk határozzák meg a díj mértékét, s ez a várakozások szerint egyfajta versenyt is kiválthat. A tanulmányok befejezése után akkor kell elkezdeni a törlesztést, ha a keresetek meghaladnak egy bizonyos szintet. Gyermekeseknek, mozgásukban korlátozottaknak vagy más hátránnyal élőknek nem kell fizetniük. Emellett a tartományi kormányok lehetőséget adnak az oktatási intézményeknek, hogy a legtehetségesebb hallgatók számára elengedjék a tandíjat.
A befolyó pénzt csak az érintett intézményekben lehet felhasználni, mégpedig elsődlegesen a felszereltség fejlesztésére és az oktatás színvonalának emelésére. Ha a meghirdetett kurzusok elmaradnak vagy például a laboratóriumokban nincs elég hely, akkor érvénybe lép a visszafizetési garancia. (VG)
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.