A közbeszerzés új módosításai
Január 15-én hatályba lép a módosult közbeszerzési törvény. Több ponton egyértelműbbé teszi, illetve kiegészíti az eddigi szabályokat, így például a közbeszerzési műszaki leírásra vonatkozó rendelkezéseket, a hiánypótlás előírásait vagy az összeférhetetlenség kérdéseit. Új hirdetményminták szolgálnak majd a pályázati felhívások, tájékoztatók alapjául. Az ezekre vonatkozó miniszteri rendelet elkészült, és napokon belül megjelenik – közölte a Világgazdaság érdeklődésére Bozzay Erika, az igazságügyi tárca főosztályvezető-helyettese.
Elmondta: a közösségi értékhatárokat elérő, illetve meghaladó értékű közbeszerzéseknél, az Európai Bizottság közvetlenül alkalmazandó rendelete határozza meg a hirdetménymintákat. A hazai nemzeti értékhatáros és az egyszerű közbeszerzési eljáráshoz kapcsolódó minták kidolgozásánál ezért a jogszabály-előkészítők arra törekedtek, hogy minél jobban közelítsenek egymáshoz az uniós és a magyar formanyomtatványok. A hazai rendelet – az érintettek dolgát megkönynyítendő – tartalmaz egy kitöltési útmutatót is, amely eligazít abban, hogy a közbeszerzési törvény vagy a rendelet mely paragrafusait vegyék figyelembe az érdekeltek.
Bozzay Erika utalt arra: közbeszerzési jogunkban 2004. május 1-jétől alkalmaznak hirdetménymintákat. Az új szabályozás szerintiek legfeljebb struktúrájukban térnek el a korábbiaktól, tartalmilag azonban jószerivel megegyeznek azokkal, így alkalmazásuk nem okozhat gondot.
Várakozással tekintenek a szakemberek a törvénymódosítás által bevezetett új jogintézmények elé. Az elektronikus árlejtés (kvázi negatív licit) 2006. július elsején, a dinamikus beszerzés pedig csak 2007 januárjától lép hatályba, de a végrehajtásukra szolgáló kormányrendeletek előkészítését már megkezdték. Az elektronikus árlejtésre a közbeszerzési eljárás során, az értékelést követően kerülhet sor, amikor is az árakra licitálnak az érvényes ajánlattevők, és az jut előnyhöz, amelyik kevesebbet jelöl. A jogintézmény nem igényel feltétlenül elektronikus közbeszerzési eljárást. Az elektronikus licitre a hagyományos közbeszerzési eljárásban is mód van.
A dinamikus beszerzés viszont teljességgel elektronikus úton zajlik majd. Lényege, hogy az ajánlatkérő által felállított rendszerbe jelentkeznek be a majdani pályázók, mintegy ajánlván magukat. Amikor pedig az ajánlatkérő egy konkrét beszerzésre készül, a rendszerből választ, a nyilvántartottaknak küld felhívást. A bejelentkezés, a nyilvántartás, a feldolgozás egyaránt elektronikus, a rendszerhez folyamatosan lehet csatlakozni.


