Folytatódhat a bővítés
Az unió 2004-es bővítése egyértelműen sikertörténetnek tekinthető – jelentette ki Olli Rehn bővítési biztos tegnap Budapesten, egy nemzetközi konferencián. Rehn utalt arra, hogy tavaly az új tagállamok gazdasága kétszer gyorsabb ütemben bővült, mint a tizenötöké, ez mindkét országcsoport számára kedvező, hiszen így nőtt az EU nemzetközi versenyképessége. A bővítés akkor is sikeres volt, ha többen a tavaly nyári francia és holland referendumok kedvezőtlen eredményéért a bővítést tették felelőssé – idézi a biztost az MTI-Eco.
A bővítés további kilátásaival kapcsolatban Rehn elmondta: Románia és Bulgária számára tartható a 2007-es csatlakozás, ám ehhez még komoly erőfeszítésekre van szükség a környezetvédelem, a korrupció elleni harc és az élelmiszer-biztonság területén. A Nyugat-Balkán országai számára is meg kell adni a belépés esélyét – tette hozzá a biztos, aki jövő szerdától José Manuel Barroso bizottsági elnök társaságában körutat tesz a délszláv térségben. Ukrajna vonatkozásában is lehetségesnek mondta a majdani csatlakozást, ugyanakkor hozzátette, hogy jelen pillanatban az unió szomszédsági politikája megfelelő kereteket kínál Brüsszel és Kijev kapcsolatainak fejlesztésére.
Bársony András külügyi államtitkár biztosította Olli Rehnt arról, hogy Budapest Horvátország után Macedónia esetében is támogatja a csatlakozási tárgyalások megkezdését. Baráth Etele európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter – aki, Bársony Andráshoz hasonlóan, tárgyalt a bővítési biztossal – hangsúlyozta: Magyarország szomszédos országként nagy súlyt helyez arra, hogy Románia maradéktalanul teljesítse a csatlakozáshoz szabott környezetvédelmi feltételeket.


