BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem teljesíthető javaslatok

Felháborítónak tartják a fuvarozók a kormánnyal kötött tavalyi megállapodásuk végrehajtásáról készült kormányzati dokumentumról a négy szervezet – a Fuvosz, a KKVSZ, az MKFE és a NiT Hungary – január 26-án átadott közös észrevételeire és további elvárásaira érkezett választ. A kormányzat a megállapodás számos pontjával kapcsolatban azt vállalta – olvasható Szanyi Tibor, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium politikai államtitkárának levelében –, hogy megvizsgálja azok teljesíthetőségét. E munka során több javaslatról kiderült, hogy nem teljesíthető. Sem a jelenlegi, sem bármely jövőbeli kormány nem teljesít majd olyan indítványokat, amelyek az adózó állampolgárok és gazdasági szereplők egyenlőtlen és igazságtalan teherviselését okoznák, az Európai Unió valamely kötelező jogszabályába ütköznek vagy a magyar költségvetést indokolatlanul és aránytalanul terhelnék – olvasható a levélben. Az államtitkár válaszában azt is közölte, hogy az érdekképviseletek által javasolt változtatások jelentős része folyamatban van. Szerinte a fuvarozók tájékoztatásával és egyetértésével kialakított határidőkön nem lenne szerencsés ad hoc módon, a megalapozott előkészítést kockára téve változtatni.

Az előzmények után nem lepte meg a válasz Peredi Pétert, a Fuvosz főtitkárát; mint mondta, a továbbiakról az elnökség dönt. Dittel Gábor, a NiT Hungary ügyvezető főtitkára kifejezetten úgy fogalmazott, hogy felháborodtak a válaszon. A kimunkált szakmai érvelésre tételes reagálást várt. Elnökségük a jövő héten tárgyal a témáról.

A versenyképesség javítása és a fenntartható fejlődés érdekében az érdekképviseletek továbbra is fontosnak tartják például, hogy a határidőre nem teljesített számlakifizetés esetén az inkasszójogot a Ptk.-ra alapozva kötelező szerződési elem biztosítsa a fuvarozási és személyszállítási szerződésekben. Szeretnék elérni, hogy mielőbb készüljön költségalapú elemzés arról: a magyar gazdaságra és a társadalomra vonatkozóan milyen hatása lehet a 2008-tól bevezetni kívánt teljesítményarányos úthasználati díjaknak. Szorgalmazzák továbbá, hogy azonnali hatállyal teremtsék meg az egyablakos, gyors, bürokráciamentes okmányirodai rendszert. Kérik azt is, hogy csak a kiegyenlített számlák után kelljen áfabefizetést teljesíteni, s sürgetik a nem EU-konform gépjárműadó-rendszerre és az illetékfizetésre vonatkozó szabályok megváltoztatását. A gázolaj jövedékiadó-tartalmának az Európai Unió által előírt minimumszintre csökkentését is várják. (MK)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.