BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az export dinamikusan bővült, de nőtt a hiány

Januárban az előzetes adatok szerint romlott az áruforgalmi egyensúly. A külkereskedelmi mérleg hiánya 217 millió euró volt, tavaly ilyenkor 141 millió eurós negatív szaldót jelentett a Központi Statisztikai Hivatal. Az adat csak első pillantásra tűnik kedvezőtlennek, jó hír ugyanis, hogy a deficitnövekedés dinamikus export- és importbővülés mellett valósult meg. Mindkét viszonylatban 20 százalék körüli volt az éves változás, ez még a november–decemberi élénküléshez képest is jelentős ugrás. Igaz, a Budapest Economics szakértői még ennél is valamivel jobb eredményre számítottak, mivel kitűnően kezdte az évet az ipar, és az idén januárban eggyel több munkanap volt, mint 2005-ben.
A magas importszámért többek között az emelkedő olajárak lehetnek a felelősek. A lakossági fogyasztás jelentősebb élénkülésének nincsenek jelei, ez arra utal, hogy a másik fontos tényező a behozatali többletben a vállalati készletfelhalmozás. Ez az exportkilátásokat javítja, ami egybecseng a nyugat-európai konjunktúra némi javulásáról szóló hírekkel. Amennyiben a jelenség tartós lesz, akkor az év folyamán bizonyára nemcsak az exportdinamika lesz magas, hanem az áruforgalmi hiány is csökkenhet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.