A létesítményeket készítő kivitelezőt nyílt európai tenderen szeptemberig választják ki, azt követően az engedélyes tervek készülnek el, tavasszal pedig kezdődik az építkezés, két új hulladéklerakó épül Kisvárdán és Nagyecseden, míg a nyíregyházit bővítik, illetve válogató-üzemet is létesítenek területén - mondta Tisza András.
Kialakítanak továbbá 11 kistérségi lerakót, valamint 630 úgynevezett hulladékgyűjtő-szigetet és 20 hulladékudvart, az utóbbiakat a szelektív gyűjtéshez. Hulladékgyűjtő eszközöket, járműveket vásárolnak, feldolgozó üzemeket és komposztáló telepeket építenek, és létrehoznak egy égetőművet is. A programban szerepel a keletkező depóniagáz energiatermelési célú felhasználása, valamint a jelenlegi 194 lerakó telep rekultivációja is.
A 34 milliárdos beruházási összeg 78 százalékát az Európai Unió biztosítja, 12 százalékát nemzeti, 10 százalékát pedig a társult önkormányzatok fejlesztési forrásából fizetik. A projektfelelős szabolcsi területfejlesztési ügynökség vezetője hangsúlyozta: szeptemberig a rendszer üzemeltetéséről is dönt az érintett helyhatóságok által alapított társulat. Tárgyalnak az érintett településeken jelenleg hulladék-gyűjtést végző vállalkozásokkal, amelyek a tervek szerint szerepet kapnak az új rendszer működtetésében. Tisza András megjegyezte: a háztartási hulladék gyűjtő és elhelyező rendszer mintegy ezer embernek teremt munkahelyet a térségben, s további ezren dolgozhatnak majd a létrejövő hulladék-hasznosító, feldolgozó üzemekben és az égetőműben is. (mti)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.