A villamosenergia-szektorban új működési modellt, a digitális műsorterjesztésben a fejlődést, a hitelintézeti tevékenységben a fogyasztók eredményesebb védelmét szolgáló szabályozást javasol a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a múlt évi tevékenységéről az Országgyűlésnek készített beszámolójában.
A GVH-nak a villamosenergia-piacon végzett ágazati vizsgálata megállapította: a jelenleg működő modell alkalmat adott ugyan a versenyre, de egyben akadályozza is azt. Ezért a napirenden lévő szabályozásban olyan új modellt kell állítani, amely nem csupán az uniós minimumokat célozza meg, hanem elősegíti az érdemi versenyt is. Ebben – szögezi le a GVH – a jelenleginél jobban kell biztosítani a hozzáférést a határkeresztező kapacitásokhoz, s meg kell teremteni a rendszerszintű szolgáltatási piacot. A verseny érdekében szükség van a regionális piac nyújtotta lehetőségek kiaknázására is.
Az elektronikus hírközlésben és a média piacain – elsősorban a technológiai fejlesztések eredményezte digitalizáció következtében – konvergenciafolyamatok indultak meg, és az ezt támogató szabályozással fokozódhat a piaci verseny – állapítja meg a hivatal. (A konvergencia a piaci verseny szintjén azt jelenti, hogy – az újszerű technológiai megoldások révén – a különböző ágazatok szereplői saját versenyképességük előmozdítására más ágazatokra jellemző szolgáltatásokat is nyújtanak.) A megalkotandó rendelkezéseknek biztosítaniuk kell a digitális műsorterjesztés technológiasemlegességét, rugalmasságát, a versenyjogi szempontokat és a konvergenciafolyamatok kezelését. A versenyhatóság utal arra, hogy az elektronikus hírközlést elsősorban a közösségi jogalkotás, a piacnyitás és a fokozódó verseny jellemzi. A médiajogi szabályozásban a nemzeti jogalkotás és számottevő piaci korlátozás érvényesül. A GVH álláspontja, hogy ezek a korlátok a konvergencia fényében szükségtelenek, más, a dinamikus hatékonyságot kevésbé akadályozó – versenyjogi és elektronikus hírközlési szabályozási – módszerek is hatásosak.
A lakáscélú hitelezés piacát érintő ágazati vizsgálata során a versenyhivatal egyebek közt azt tapasztalta, hogy a hitelintézetek a fogyasztók hátrányos helyzetét tudatosan kihasználó szerződéses gyakorlatokat, illetve árazási politikákat alakítottak ki. Ezek alapvetően a célzott fogyasztóvédelmi intézkedések hiányára vezethetők vissza, és kedvezőtlenül hatnak a versenyre. A GVH ezért javasolja a fogyasztói tájékoztatásra vonatkozó szabályok szigorítását. Szorgalmazza a fogyasztókat védő garanciák növelését, a hatékonyabb fogyasztóvédelmi hatósági ellenőrzéseket és esetenként a szerződési feltételek egyoldalú módosítási lehetőségének a korlátozását.
új működési modell
Elektronikus hírközlés:
a piaci korlátok lebontása
Lakáscélú hitelezés:
szigorúbb fogyasztóvédelem
új működési modell
Elektronikus hírközlés:
a piaci korlátok lebontása
Lakáscélú hitelezés:
szigorúbb fogyasztóvédelem-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.