BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Villa után dácsában tárgyalnak

Elsősorban gazdasági kérdésekről lesz szó hétfőn Vlagyimir Putyin orosz elnök és Gyurcsány Ferenc magyar kormányfő szocsi találkozóján. Értesüléseink szerint szintén tagja lesz a magyar küldöttségnek Gráf József agrárminiszter, aki együttműködési megállapodást is aláírhat orosz partnerével. Nagy figyelmet szentelnek az energetikai ágazattal összefüggő kérdéseknek és a magyar vállalatok oroszországi piacszerzési lehetőségeinek. Ez utóbbi összefüggésben lehet a Putyin által négy nagy területen – az egészségügyben, a mezőgazdaságban, az oktatásban és a lakásügyekben – korábban meghirdetett gazdaságfejlesztési tervekkel.

Szakértő forrásaink arra hívják fel a figyelmet, hogy a 2002-ben a magyar kormányzat által megkezdett, a kapcsolatok javítását célzó erőfeszítések kezdenek beérni: a kétoldalú viszony minden területen problémamentes, a gazdasági, kereskedelmi kapcsolatok dinamikusan fejlődnek, az elmúlt években a magyar export átlagos éves növekedési üteme 30-35 százalékos volt.

Egyben Putyin elnök elmúlt napokban tett nyilatkozatainak egyes mondataira is felhívják a figyelmet szakértők, hangsúlyozva: ezeknek gazdasági vetületei is vannak. Az olyan kijelentések (amelyeket politológusokkal folytatott beszélgetésén tett Moszkvában), mint hogy Európába Magyarországon keresztül igyekeznek eljutni, okot ad az optimizmusra a két ország gazdasági, kereskedelmi és tőkekapcsolatainak alakulásában – vélik.

Energetika. Nagy falat e viszonyban az energetika. „Az orosz Gazprom szerepet kaphat az 1,2 milliárd köbméteres stratégiai gáztároló létrehozásában” – értesültünk szakmai körökből. Bár a kiíró az E.On Ruhrgas Zrt. és a Mol Nyrt. pályázatát várja október 2-ig, úgy tudjuk, mindkettő a Gazpromot kívánja partnerként bevonni.

Még nagyobb súlyú, napirenden lévő téma az orosz részvétellel Magyarországon létesítendő, tízmilliárd köbméter kapacitású kereskedelmi gáztároló és az orosz Kék Áramlat gázvezeték meghossszabbítása. A beruházások révén Magyarország regionális gázkészletező és -elosztó szerephez juthat, azaz a projektek mindkét ország számára stratégiai súlyúak. Nagy horderejű kérdés lenne, ha a Gazprom szemet vetett volna a tartós állami tulajdonú, tehát nem eladó Mol Földgázszállító Zrt.-re. Több európai országban is igyekszik bevásárolni magát a gázvezeték-hálózatot tulajdonló cégekbe, ám ilyen itteni szándékáról nincs hírünk.

Az olajra két okból gondolhatnánk: a Mol szeretne új oroszországi lelőhelyre szert tenni, s egyébként is van két szibériai érdekeltsége. A másik ok, hogy felmerülhet az orosz olaj mediterráneumba irányuló exportjának a céljára megvalósítandó Barátság–Adria-projekt felélesztésének az ötlete. „Már nem merülhet fel” – válaszolt lapunknak egy energiaipari szakember. Az orosz olajipar már letett erről az exportútvonalról, helyette a Burgasz–Alekszandropolisz csövet fekteti le. Néhány hónapja híre ment – de rögtön s most is cáfolták –, hogy az üzemanyagpiacunkon fokozatosan erősítő Lukoil itteni finomítói érdekeltséget akarna. Általánosságban persze érintheti Magyarországot, hogy az orosz olajóriás 2007–2016 között százmilliárd dollárt szán beruházásokra.

Erősek a Paksi Atomerőmű Zrt. orosz kapcsolatai is, most épp ottani szakemberek távolítják el az egyik reaktorból a sérült fűtőelemet. Oroszországban nemrég jelentették be, hogy Atomprom néven egyetlen óriásvállalatban vonják össze az ország, sőt a FÁK egészének a nukleáris iparhoz tartozó érdekeltségeit. A terv később és közvetve érintheti Paksot.

Mezőgazdaság. Tagja lesz az utazó magyar delegációnak Gráf József agrárminiszter. Nem hivatalos információk szerint kétoldalú együttműködési agrármegállapodás születhet. Ez kiterjedhet a különböző technológiák cseréjére, illetve a vetőmag-, a baromfi-, a sertés- és a szarvasmarha-ágazati kooperáció erősítésére. E területeken szó lehet vegyesvállalatok létrehozásáról és közös beruházások beindításáról is. Várható, hogy Moszkva bejelenti: feloldja a madárinfluenza miatt korábban elrendelt baromfiimport-tilalmat.

Már Alekszej Gorgyejev orosz agrárminiszter közelmúltbeli látogatásakor felvetődött, hogy a Pick csoport oroszországi értékesítési hálózatot és disztribúciós raktárat épít ki. Lehetőség nyílhat egy magyar étteremlánc kialakítására is Moszkvában és más nagyvárosokban. Az Euroinvest Zrt. és az Orosz Sörfőző Nyrt. pedig már alá is írt egy 200 millió dolláros megállapodást egy csúcstechnológiájú cukorgyár oroszországi létesítéséről.

Malév Rt. Értesüléseink szerint az orosz kormány három liberális minisztere erősen támogatja a Borisz Abramovics vezette AiRUnion légiszövetséget a Malév megszerzésében. German Gref a gazdasági, Igor Levityin a közlekedési és Leonyid Rejman, a távközlési tárca vezetője befolyásolhatja Putyint abban, hogy az elnök mindent vessen latba a sikeres privatizációs részvétel érdekében. Rejman egyébként az orosz–magyar kormányközi vegyes bizottság orosz társelnöke is, és másik két társával együtt nemcsak a magánosítási szándékkal ért egyet, hanem abban is, hogy az Aeroflot mellett az AiRUnion legyen a második ütőképes orosz légicsoportosulás, amelyik a nemzetközi színtéren is képes jó eredményre. Ehhez jobbkor nem is jöhetne a Malév-tranzakció, hiszen ha ez a csoport nyer, a magyar vállalat hozzájut értékes európai uniós le- és felszállási jogaihoz. Az AiRUnion politikai támogatottságának ügye formálisan az őszszel lesz napirenden Moszkvában. Jelenleg a kormányfő előtt van az a dokumentum, amelyik az öt tagvállalat egyetlen jogi személlyé szervezéséről és a további stratégiáról – köztük a Maléven keresztül az uniós piacon való megjelenéséről – szól. A tervre várhatóan még a Malév-pályázaton megjelölt jelentkezési határidő (november 3.) előtt igent mond maga az államfő is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.