BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Oroszország WTO-tag lehet

Várhatóan a hét végén írják alá azt a kétoldalú megállapodást, amellyel az amerikai kormány egyetértését adja Oroszország WTO-csatlakozásához. Moszkva számára azonban az egyezmény korántsem jelenti azt, hogy rövidesen élvezheti a tagsággal járó előnyöket, mert néhány állam továbbra is blokkolhatja a felvételt. Emellett pedig még végre kell hajtani egy bonyolult jogszabály-egyeztetési eljárást, ez további hosszú hónapokat, esetleg egy-két évet is igénybe vehet.

Az „elvi egyezség” létrejöttét pénteken jelentették be Moszkvában és Washingtonban, hozzátéve, hogy néhány részletet még véglegesíteni kell. Erre várhatóan a héten Moszkvában kerülhet sor, amikor George W. Bush amerikai elnök – a Vietnamban tartandó ázsiai–csendes-óceáni csúcsra utazva – tárgyalásokat folytat Vlagyimir Putyin orosz államfővel. Az egyezményt várhatóan az APEC (az ázsiai–csendes-óceáni országok gazdasági együttműködési szervezete) csúcstalálkozójának helyszínén, Hanoiban látja el kézjegyével German Gref orosz gazdasági és kereskedelmi miniszter, illetve Susan Schwab, az Egyesült Államok kereskedelmi főmegbízottja.

A megállapodástól Moszkva mindenekelőtt azt várja, hogy – eddig nagyrészt az energiahordozók és nyersanyagok értékesítésére szorítkozó – kivitelében nagyobb súlyt kaphassanak egyéb feldolgozóipari termékek, amelyek még jelentős tarifális és egyéb kereskedelmi akadályokba ütköznek számos piacon. Az oroszok számára lényeges még, hogy a szabályozott együttműködés és az átláthatóbb jogi viszonyok nyomán jelentősen meglódulhatnak a nyugati befektetések.

A Nyugat – főleg Amerika – viszont arra számít, hogy több, jelenleg még zárt piaci szegmens is megnyílik az exportőreik előtt, főleg a pénzügyi szolgáltatások körében, emellett elhárulnak az akadályok a nagyarányú élelmiszer-kivitel (főleg a húsexport) útjából. Washington emellett különösen nagy várakozásokkal tekint a (film- és zenei anyagokhoz, szoftverhez, szabadalmakhoz stb. fűződő) szellemi tulajdonjogok fokozott érvényesíthetőségéhez. A Nyugat mindezen felül érvényesíteni tudja egy fontos törekvését, mert ki lehet kényszeríteni az Oroszországban – főleg az energiaellátás területén – folyósított szubvenciók jelentős hányadának eltörlését.

Mindez azonban nem történik meg maholnap. Az AP szerint Washington attól is függővé teheti végleges egyetértését, hogy Moszkva – egy tisztán politikai alku részeként – hajlandó-e támogatni az Irán elleni ENSZ-szankciókat. (A The Guardian szerint fordított a sorrend, mert az USA a WTO-csatlakozás elfogadása fejében vár el Teheránnal szembeni szigorúbb fellépést az oroszoktól).

További bizonytalanságot jelent a mostantól demokrata többségű amerikai kongresszus hozzáállása, miután jól tudott, hogy ez a párt milyen szigorúan tekint Moszkva magatartására, legyen szó a szellemi tulajdonjogok védelméről, az Iránhoz fűződő viszonyról vagy az exportált gáz árképzésének kérdéseiről. Ha pedig mindezeket az akadályokat sikerrel venné az orosz kormány, akkor még mindig meg kell állapodnia három állammal, a tagság ügyében vétójoggal rendelkező Costa Ricával, Moldovával és Grúziával. Ez utóbbi kettőről jól tudott, hogy Washingtonnak – ha ez érdekében állna, akkor – nem kellene nagyon biztatnia az ottani kormányokat, a felvétel elodázásával törjenek borsot az orosz vezetés orra alá. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.