BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megmérkőznek a városok és a régiók

Ma már nem csak takarékossági okai vannak annak, hogy a befektetők közép- és kelet-európai országokban kívánnak letelepedni, egyre inkább előtérbe kerülnek a minőségi tényezők is a telephely megválasztásánál. Erre a Cushman & Wakefield és a KPMG felmérése is felhívja a figyelmet.

A European Cities Monitor tanulmányában az ingatlanszolgáltató Cushman & Wakefield cég 507 európai vállalatot kérdezett meg arról, milyen szempontok szerint választ telephelyet. A munkaerő költségét, illetve az irodakínálat ár-teljesítmény arányát a megkérdezettek mindössze 36, illetve 29 százaléka jelölte meg fontos szempontként. Sokkal nagyobb hangsúlyt kapott a válaszadók kétharmadánál a piacok, ügyfelek és fogyasztók könnyű elérhetősége, 59 százalék a szakképzett munkaerő rendelkezésre állását, 55 százalék a nemzeti és nemzetközi közlekedési hálózat fejlettségét, 50 százalék a telekommunikációs infrastruktúra minőségét nevezte meg legfőbb szempontként. A megkérdezettek 19 százaléka tulajdonít jelentőséget alkalmazottai életszínvonalának.


A jó közérzet is számít

A KPMG nemzetközi könyvvizsgáló vállalat tanulmánya szerint azokat a cégeket, amelyek magasabb színvonalú, így pénzügyileg és szaktudásban is igényesebb tevékenységet kívánnak folytatni a kiszemelt térségben, nem kizárólag az adókulcsok és más költségtényezők befolyásolják. Nem minden a költséghatékonyság, főleg ha ezáltal hátrányok alakulnak ki az infrastruktúrában, a jogi szabályozás biztonságában, vagy éppen a gyakran alábecsült banki tranzakciós költségekben – olvasható a „Kelet-Németország, a közvetlen befektetések helyszíne: összehasonlítás más kiválasztott európai nagyvárosokkal” című tanulmányban, amelynek elkészítésekor tíz-tíz keletnémet, illetve kelet-közép-európai várost vizsgáltak meg. Ám amíg a költségtényezőket viszonylag könynyen össze lehet hasonlítani, addig a minőségi tényezők „mérése” nem egyszerű feladat.


Szükséges a modern infrastruktúra

A meglévő infrastruktúra, a közlekedési hálózat minősége nemcsak a termelő vállalatok számára fontos, amelyek nagy mennyiségű árut szállítanak, hanem a szállítók és a vásárlók idő- és pénzbeli ráfordításai szempontjából sem elhanyagolható. A jó közlekedési infrastruktúra elengedhetetlen részei az autópályák, a vasútvonalak, a repülőterek, a hajózási útvonalak és a kikötők. A KPMG által megvizsgált keletnémet városok körüli autópályák sűrűsége mintegy háromszorosa a közép- és kelet-európai városok körüliekének, ezért az utóbbiakon jóval gyakrabban alakulnak ki forgalmi dugók. Viszont jónak értékeli a tanulmány, hogy több közép- és kelet-európai város földrajzi fekvése révén más logisztikai előnyöket is kínál. Riga, Tallinn és Gdansk tengeri kikötőiben újabb és újabb logisztikai központok alakulnak ki, Budapest és Pozsony a dunai hajózásban kínál lehetőségeket.

A telekommunikációs infrastruktúrát tekintve is van némi lemaradásuk a kelet-közép-európai országoknak. Például az internetellátottság még sok helyen a nyugat-európai színvonal alatt áll. Az éves internetcsatlakozási díjak tekintetében a KPMG Észt- és Lettországot találja versenyképesnek.


Béreljünk vagy építsünk?

A vállalatoknak modern irodákra és üzemcsarnokokra van szükségük. Azon cégeknél, amelyek olyan tevékenységet folytatnak, mint az IT vagy a számlafeldolgozás, személyügyek, nem igazán merül fel, hogy maguk építkezzenek. Ha megfelelő mennyiségben és minőségben áll rendelkezésre irodai kapacitás, a letelepedés beruházási oldalról gyorsan végrehajtható. Ha nagy az irodai kínálat, az kedvezőbb árakat vagy rugalmasabb ingatlanválasztékot eredményezhet.

Az irodai kínálat ár-érték arányát vizsgálva Varsó szerepelt a legjobban a vizsgált városok között a Cushman & Wakefield felmérésében, majd a rangsorban Bukarest, Lisszabon, Prága, Barcelona és Budapest következik. A rendelkezésre álló irodai felületek mennyiségét illetően Varsó szintén az első tízben végzett, míg Prága és Budapest csak a középmezőnybe jutott.


A szakképzett munkaerő kiemelt fontosságú

Azok a vállalatok, amelyek a telephely és a munkaerő kiválasztásánál csak a költséghatékonyságra, vagyis alacsony bérköltségre törekednek, nem biztos, hogy továbbra is a kelet-közép-európai országok mellett döntenek. Viszont ez a régió vonzó az olyan cégek számára, amelyek minőségi szolgáltatásokat kívánnak nyújtani. Ezek esetében fontos mérlegelési szempont, hogy a rendelkezésre álló munkaerő képzettségi szintje igen magas. Az Eurostat 2005-ös adataiból látható, hogy például Észtországban a munkavállalók több mint egyharmadának felsőfokú végzettsége van, és csak némi lemaradással következik a Közép-Magyarország régió (Budapest és környéke), valamint Litvánia, illetve Szlovákiában Pozsony környéke (mind 29 százalékot ért el). A KPMG felmérésében Tallinn a tíz keletnémet és a tíz kelet-közép-európai város vizsgálata során a negyedik lett, hiszen a munkavállalók mintegy 40 százalékának van valamilyen felsőfokú műszaki vagy egyéb tudományos végzettsége. Pozsony 33 százalékos eredményt ért el, ezért a kutatás-fejlesztési tevékenység szempontjából komoly versenytárs lehet. Főleg, hogy az erre fordított kiadások ott nagyobbak, mint a régió többi országában. Sőt az egy foglalkoztatottra eső három százalékos kutatás-fejlesztési hányaddal az összes vizsgált keletnémet várost is túlszárnyalja. A kutatásban foglalkoztatottak magas aránya megkönnyíti a hálózatok kiépítését, ez viszont a vállalatok innovációs képességét és tudásbeli fejlődését növeli. Varsó és Brno az 1,5, illetve 1,3 százalékos kutatás-fejlesztési foglalkoztatási aránnyal szintén a kelet-közép-európai városok átlaga (1,13 százalék) fölött áll.


Az életszínvonal jelentősége

Végül, de nem utolsósorban nem elhanyagolható szempont az életszínvonal minősége sem. Ez a tényező akár költségszempontból is fontos lehet, hiszen olcsóbban alkalmazhatók a nemzetközi kollégák, illetve nem kell különböző kompenzációs csomagokat kidolgozni az alacsony életszínvonalú régió támogatására. Az életszínvonal minőségét azonban minden ember másként ítéli meg. Ha objektív összehasonlítást szeretnénk, akkor a napi megélhetésre, létfenntartásra fordított költségeket, vagy a kultúrára fordított kiadásokat kell megvizsgálni – véli a KPMG. Az egészségügyi ellátás, a tömegközlekedés fejlettsége vagy a bűnözés mértéke is kihat a jólétünkre. És folytathatnánk a sort. Egyvalami azonban világossá vált: ha mindezen szempontokat figyelembe vesszük a telephelyünk megválasztásánál, nem lesz könnyű dolgunk. De az is látható, hogy nem elegendő, ha csupán a költségeket tartjuk szem előtt. A régiók is felismerik ezt, és szeretnének helyzetbe kerülni: „Fall in love with Warsaw”, hangzik például az egyik hivatalos jelmondat, s így a telephelyválasztás még szívügyünkké is válhat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.