A DIHK véleménye szerint a klímapolitika szintén az árat meghatározó legfontosabb tényezők közé tartozik. A hathatós és eredményes klímapolitika lényege a világméretű összehangolás. Tekintettel arra, hogy az üvegházhatású gázok világszerte kibocsátott mennyiségének kevesebb mint 15 százaléka származik az Európai Unióból, minél előbb meg kell nyerni más államokat is a klímavédelmi kötelezettségek betartásának. Ez csak abban az esetben lesz eredményes, ha az Európai Unió képes bizonyítani a versenyképesség és a klímavédelem összeegyeztethetőségét.
A németországi ipari és kereskedelmi kamarák országos szervezetének véleménye szerint például a viszonylag költséges megújuló energiaforrások piaci részesedésének feltornászása egyre magasabb szintre csak úgy lehetséges, ha közben kellően ügyelnek a versenyképességre is. Ennek érdekében szükséges az EU támogatási rendszereinek az optimalizálása és még hatékonyabb összehangolása. A versenyképesség és a klímavédelem tekintetében szintén nem jelent előrelépést a DIHK véleménye szerint az atomenergia hasznosításának a beszüntetése, ha jelenleg még nem áll rendelkezésre kellő mennyiségben versenyképes megújuló energia.
A német kamarák vélekedése szerint az energiastratégia nem szorítkozhat csupán a költség és a klímavédelem szempontjára, most már nagymértékben tekintettel kell lennie az ellátás biztonságára is. Ebbe a körbe tartozik az intenzív párbeszéd és a megbízható szerződések megléte – nem csupán a legfontosabb energiakitermelő, hanem a tranzitországokkal és olyan nagyfogyasztókkal, mint Kína, India és az Egyesült Államok.
Jelentősen bővíti az európai energiatechnológia felvevőpiacát és egyúttal komoly ösztönzést jelent a kutatási erőfeszítések növeléséhez az a javaslat, amelyet az Európai Bizottság fogalmazott meg az energiahatékonyság világméretű előmozdítására vonatkozó nemzetközi egyezménnyel kapcsolatban – vélekedik a DIHK. Az a legfontosabb, hogy az unióban nagy hangsúlyt fektessenek az energiahatékonyság növelésére. A DIHK javaslata szerint határidőre, ez év nyarára el kell készíteniük a tagállamoknak a megállapodásnak megfelelő akcióterveket, és ráadásul bürokráciamentesen kell eljárniuk. Fontos szempont, hogy a jövőben nem elegendő a rendelkezésre álló technológiák hasznosítása, egyre inkább a technológiai fejlesztésre kell helyezni a hangsúlyt.
Ebből következően a DIHK az energetikai kutatások fokozását szorgalmazza valamennyi energiahordozó esetében. Csökkenteni kell a megújuló energiaforrások kiaknázásának a költségét, tovább kell növelni az atomenergia hasznosításának a biztonságát, valamint jelentősen csökkenteni kell az üvegházhatású gázok kibocsátását a szén, a kőolaj és a földgáz felhasználásánál.