BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Politikára hangolt ünnep

Több száz helyen tartottak majálist az országban május elseje és az uniós csatlakozás harmadik évfordulója alkalmából. Nem volt felhőtlen az ünnep, a napi aktuálpolitika szinte minden beszédet átszőtt, ismerős témákat kínáltak a politikusok az ilyenkor kötelező virsli és perec mellé.

A romló életminőség és a megszorító intézkedések kedvezőtlen hatásai ellen tiltakozott a Liga szakszervezeti szövetség és a Munkástanácsok Országos Szövetségének mintegy ötszáz tagja a képviselői irodaház melletti Olimpiai Parkban. Gaskó István, a Liga elnöke arról beszélt, hogy szerinte a kormány újabb megszorításokra készül. Elmondta: a munkavállalókra aránytalanul nagy terheket hárítanak a konvergenciaprogram megszorító intézkedései, még mindig nem elég hatékony a fellépés a feketemunka ellen. Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke követelte az uniós bérfelzárkóztatást; mint mondta, jelenleg a magyar átlagbérek az EU-s átlagnak mindössze a 27 százalékát teszik ki. A tiltakozók elfogadtak egy petíciót, amelyet átadnak a kormány és az Országgyűlés képviselőinek; ebben követelik, hogy foglalkozzanak a társadalom valódi problémáival, a munkavállalói kiszolgáltatottság megszüntetésével, a méltányos és arányos közteherviselés megteremtésével.

A szocialista párt városligeti majálisán Gyurcsány Ferenc pártelnök-kormányfő adta meg beszédével az alaphangot. Közölte: hálás mindazoknak, akik „az embert próbáló év után” a baloldallal vannak. Lendvai Ildikó, az MSZP parlamenti frakcióvezetője itt talált alkalmat arra, hogy leszögezze: a párt nem támogat olyan egészségbiztosítási modellt, amely annak alapján különbözteti meg az állampolgárokat, hogy ki mennyit képes fizetni. A politikus szerint a kiválasztott modellben nem nőhetnek ugrásszerűen sem az állam, sem az állampolgárok által fizetett járulékok, és az ellátás színvonala nem csökkenhet. Hozzátette: vasárnap lesznek az első koalíciós tárgyalások erről a kérdésről.

A munkaügyi állapotokat, azon belül is a romák helyzetét Kiss Péter szakminiszter értékelte a Roma Polgárjogi Alapítvány (RPA) budapesti Tavaszköszöntő Fesztiválján. Mint mondta: a magyarországi munkaképes romák csupán tíz-húsz százalékának van lehetősége munkába állni. Az előítéleteket cáfolja az a tény – tette hozzá –, hogy a közmunkában részt vevők hetven-nyolcvan százaléka roma ember. Horváth Aladár, az RPA elnöke azt mondta: az ellenzéknek, a civil társadalomnak és a gazdasági élet szereplőinek közös a felelőssége abban, hogy minél több cigány ember kerüljön újra vissza a munka világába.

A szakszervezeti konföderációk elnökei, illetve ágazati szakszervezeti vezetők találkoztak a nap során a miniszterelnökkel. Itt a kormányfő közölte: a 2008-as költségvetés szigorú lesz, de újabb megszorításokra nem kell számítani. Szabó Endre, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának elnöke a beszélgetésen arra hívta fel a miniszterelnök figyelmét, hogy nagyobb gondot kell fordítani a reformok előkészítésére, az érdemi párbeszédre. Amennyiben pedig kiderül, hogy nem volt jó az előkészítés, a presztízsérdekek védelme helyett változtatni kell a terveken.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.