BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

GKI: 1,7 százalékos GDP-bővülés idén

A magyar gazdaság tagadhatatlanul növekedési gödörben van, a GKI becslése szerint a GDP csupán 1,7 százalékkal bővül az idén, miközben a többi térségi állam száguld – közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt. tanácskozásán Vértes András, a kutató cég vezetője.

A szakember rámutatott: idén két lehúzó erő hat a növekedésre. Az aszály hatására a mezőgazdaság GDP-je 15 százalékkal csökken, ez a teljes GDP-növekedésből fél százalékpontot von le, a közszolgáltatások 5 százalékos mérséklődése pedig 1 százalékpontot jelent. Ezért az e tételek nélkül számított „magnövekedés” a GKI szerint legalább 3,3 százalék lesz az idén. Jövőre a 2007-es bázison bődületesen jó lesz a bővülés – tette hozzá Vértes András, a bázishatás ugyanis 1-1,2 százalékpontos „növekedést” okoz.  A 4,5-5 százalékos bővülés azonban valójában 3,5 százalékos növekedést takar.

Ennek ellenére a magyar gazdaság 2005. és 2008. között lemarad a térségben, aminek oka a nagyjából 2000-ben kezdődött hibás gazdaságpolitika – vélekedett a GKI vezetője, aki szerint a növekedés áldozata összesen 750-800 milliárd forint lesz, ami a GDP 3 százalékának felel meg. Ennek 60 százaléka ugyanakkor a közszolgáltatások terén következik be.

A makrogazdasági becslések ugyanakkor igen bizonytalanok, a modellekben a foglalkoztatottak számának alakulása, a tőkeállomány és a hatékonyságjavulás a meghatározó tényezők. Mivel az első kettő esetében csak 1-1 százalékos emelkedésre van esély, a növekedés a hatékonyság javítására épülhet – vélekedett Vértes András.

A GKI elnöke szerint a jövőben az egyensúly további javítására és a közszolgáltatások modernizálására van szükség, ám jövőre ki kell jelölni az euro-csatlakozás 3-5 éves pályáját is. Emellett égető feladat a humán erőforrás fejlesztése, a nyugdíjreform 40-50 évre előre történő felvázolása, valamint a versenyképesség javítása, ezen belül az adóreform. Komoly kockázatot jelent ugyanakkor a világgazdasági folyamatok alakulása, valamint az, hogy a választások környékén ismét sor kerül-e osztogatásra. Kérdés az is, hogy Magyarország valóban elriasztotta-e a tőkét az előző évek csetlés-botlásaival. Sajnos megvan annak az esélye, hogy a lassúság stabilizálódhat, holott a társadalom hosszú távú perspektívát szeretne - zárta előadását Vértes András.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.