Európai példákat követve másfél éve szeretné elérni a Returpack cég a környezetvédelmi tárcánál, hogy lehetőséget kapjon a Magyarországon forgalomba kerülő, immár több mint 650 millió sörös- és üdítőital-doboz újrahasznosítására. Ehhez mindössze egy rendeletmódosításra lenne szükség, amellyel eltörölnék a termékdíjat erre az esetre. A visszagyűjtési és az újbóli doboz-előállítási technológia már megvan, nem kérünk és nem veszünk el pénzt senkitől – tájékoztatta lapunkat Duma László projektmenedzser. Szerinte a módosítással rendeződhetne az évről évre növekvő mennyiségű – tavaly több mint 12 ezer tonna – alumíniumdoboz-hulladék sorsa.
Svéd- és Észtországban már 85-90 százalékos az ilyen dobozok visszagyűjtési aránya, Németországban és Norvégiában pedig jelentősen meghaladja az 50 százalékot. Magyarországon söripari kezdeményezésre vetődött fel a lehetőség, s több hazai magánbefektető is beszállt a projekt megvalósításába – mondta Duma László. A jelenlegi törvény azonban útját állja a rendszer beindításának, mert az újrahasznosításnál nem nyújt mentességet a termékdíj alól.
A visszagyűjtéssel a projektmenedszer szerint nem lenne probléma: kéthetes kísérleti akciójuk során egy budaörsi üzletbe – a mindössze egyforintos visszaváltási díj ellenére – tömegesen hozták vissza a dobozokat. A tapasztalat ráadásul azt mutatja, hogy a vásárlók egyre szívesebben vásárolnak olyan italokat, amelyeket könnyű, egyszerűen kezelhető dobozokba csomagoltak.
A környezetvédelmi minisztérium a Világgazdaság kérdéseire válaszolva egyértelműen elzárkózott attól, hogy mentesítsék a termékdíj alól e dobozok újrahasznosítását. Ilyen csomagolások esetében a termékdíjmentesség feltétele a forgalomba hozott mennyiség 52 százalékának a hasznosítása. Ha ezt a kötelezett teljesíti, nem kell termékdíjat fizetnie. Az újrahasznosításra vonatkozó, az előbbitől elkülönítetten működő termékdíjrendszer viszont nem a csomagolás anyaga, hanem a csomagolt italtermék fajtája szerint határozza meg a mentességi feltételeket. Sör esetében ez a forgalomba hozott mennyiség 67 százalékának, üdítőnél 11 százalékának újratölthető csomagolásban történő forgalmazása, és ezek legalább 60 százalékának a visszavétele.
Az alumínium italosdoboz újrahasznosításának módja a tárca szerint a dobozként történő ismételt felhasználás lenne, így nem számítana hulladéknak, ám ezt a gyakorlatban aligha lehet megvalósítani. Az a megoldás viszont, hogy a kiürült, begyűjtött dobozokat összepréselik, majd újraolvasztják és alumíniumtömböket gyártanak belőlük, tipikusan hulladékhasznosításnak számít. Az alumíniumtömbből lehet alulemezt és abból ismét aludobozt gyártani, ezekre viszont termékdíjat kell fizetni, illetve mentességet szükséges szerezni – szögezte le a környezetvédelmi minisztérium.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.