BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Növekedési gödörben

Magyarországon nem a 3 százalék alatti költségvetési hiány elérése a végső cél, hosszabb távon ugyanis stabil, egyensúlyban lévő vagy pozitívumot felmutató büdzsére kell törekedni – fogalmazott a GKI Gazdaságkutató Zrt. konferenciáján Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, aki jelentős eredménynek nevezte, hogy 2006-ban és 2007-ben mintegy 7,5 százalékos kiigazítás történt/történik. A reformok első szakasza lezárulóban van – tette hozzá a kormányfő. Szerinte jövőre 3, 2009-ben pedig 4 százalékos gazdasági bővülés várható. Gyurcsány Ferenc úgy vélekedett, hogy nem megalapozottak a 2009-es és a 2010-es költségvetési célok teljesülésével kapcsolatos aggályok.

„Remélem, hogy a választások közeledtével sem lódul meg az állami költekezés” – ezt már Angel Gurria, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára fogalmazta meg, aki – bár ígéretesnek nevezte a költségvetési deficit lefaragásának ütemét – a közigazgatási, egészségügyi, nyugdíj- és oktatási reform továbbvitelére buzdított, mivel szerinte csak így tehető tartóssá a konszolidáció eredménye. Fontosnak nevezte a foglalkoztatottság javítását, amely Magyarországon 10 százalékpontos elmaradásban van az OECD átlagához képest, holott a főtitkár meggyőződése szerint ebben rejlik a gazdasági kibontakozás lehetősége. Az aktivitási szintet komoly dilemmaként említette Kádár Béla akadémikus és Matolcsy György, az Orbán-kormány gazdasági minisztere is. Utóbbi úgy véli, a foglalkoztatási „csapdából” való kilépésre már 1999-ben esély nyílt, a tb-járulék 6 százalékos csökkentése ugyanis azóta soha nem látott mértékű javuláshoz vezetett. Gyurcsány Ferenc ezzel szemben a tanácskozáson is világossá tette: az adótömeg mérséklésére a közeljövőben sem lesz mód, ezért csak az adóbázis szélesítésével válik lehetővé az adószisztéma átalakítása.

A konferencián vita alakult ki abban, hogy cél lehet-e a belső fogyasztás és beruházás növekedésének belső eszközökkel történő elősegítése. Nem meglepő módon Matolcsy György a módszer mellett, Gyurcsány Ferenc viszont határozottan az ellen foglalt állást. A felszólalók – némi napi politikát vegyítve a gazdasági témák közé – abban sem értettek egyet, hogy mikor is billent meg a gazdaság egyensúlya: 2000-ben, 2001-ben vagy 2002-ben. Egyetértés volt ugyanakkor abban, hogy a nyugdíj-finanszírozás átalakításának minél előbb neki kell kezdeni. Máskülönben – ahogy az OECD főtitkára megfogalmazta – olyan kezelhetetlen folyamatok indulnak meg egész Európában, amelyek mellett már-már nevetséges kérdéssé válik, hogy a büdzsédeficit 3 vagy 4 százalékos-e.

Vértes András, a GKI elnöke arról beszélt, hogy a magyar gazdaság tagadhatatlanul növekedési gödörben van. Becslése szerint a GDP csupán 1,7 százalékkal bővül az idén. Mint mondta, a korábbi hibás gazdaságpolitika miatt a magyar gazdaság 2005–2008 között a térségi országokhoz képest is lemarad. Ugyanakkor úgy vélte: a bővülés jövőre, a bázishatásnak „hála”, igen magas értéket fog mutatni.

Fontos a fizetőeszközök értékének a stabilitása, de számolni kell az ennek megőrzésével járó társadalmi-gazdasági költségekkel is – figyelmeztetett a konferencián Surányi György, a CIB Bank elnöke. A volt jegybankelnök szerint nem maga az infláció okoz komoly gazdasági károkat, hanem az infláció magas volatilitása, vagyis amikor a pénzromlás üteme gyorsan és sokszor változik. KR

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.