A bruttó átlagkeresetek összességében 8,2, a nettó átlagkeresetek 2,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. A január–októberi reálkereset – a fogyasztóiár-index 8,1 százalékos növekedése mellett – 5,2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Mivel a keresetek érdemben nem változnak már az utolsó két hónapban, és a várt átlagos infláció 8 százalék körül van, így az év egészében is 5 százalék körüli marad a reálkeresetek visszaesése, ami a Bokros-csomag óta a legnagyobb arányú csökkenést jelenti.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagosan bruttó 180 400 forintot, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozók 172 600 forintot kerestek. A költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 202 200 forint volt, ami júniustól már tartalmazza az egyhavi külön juttatás tizenketted részét is.
A jegybank által inflációs szempontból kiemelten figyelt versenyszférában dolgozók bruttó keresete 10 százalékkal emelkedett, ami megnyugtatólag hathat a tavaszi nagyobb béremelkedés után. A bértárgyalások jelenlegi állása alapján ugyanakkor néhány szakértő a belső inflációs nyomás erősödésétől tart jövőre.
A legalább 5 fős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél január–októberben átlagosan 2 millió 769 ezren volt, ebből a költségvetési szférában 754 ezren álltak alkalmazásban, ami azt jelenti, hogy a végrehajtott leépítések után nem kezdenek visszaszivárogni a közszférába a volt dolgozók, ami a kiigazítások hatásának tartósságát nézve kedvező fejlemény.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.