BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Államfői aláírásra várnak

A koalíciós pártok egyeztetését követően a kormány dönt arról, ki felügyelje az egészségbiztosítási pénztárakról szóló, hétfőn elfogadott törvény végrehajtását – mondta a Világgazdaság kérdésére Horváth Ágnes. E munkában az egészségügyi tárcának fontos szerepe kell legyen – tette hozzá a miniszter asszony. Kökény Mihály, a parlament egészségügyi bizottságának elnöke szerint ez nem politikai feladat, így a koordinálással hozzáértő szakembert kell megbízni.

A jogszabályt – a hozzá benyújtott módosítások alapján – tegnap átdolgozta a szaktárca, s várhatóan ma kerül az Országgyűlés elnökéhez, aki továbbítja azt Sólyom László köztársasági elnöknek. A szakminiszter azt reméli, hogy az államfő öt napon belül aláírja azt, s megkezdődhet a végrehajtási rendeletek elkészítése. Kökény sem lát törvénybe vagy alkotmányba ütköző paragrafusokat, ám ha a köztársaság elnöke másként ítélné meg, úgy visszaküldheti azt az Országgyűlésnek, s akár az Alkotmánybíróság állásfoglalását is kérheti – fejtette ki kérdésünkre. Ám az elnök szerint ez még „belefér” a 2009-es határidőbe: akkor szűnne meg az OEP, s a jövő évi előkészületek után elkezdhetnék működésüket a többségi állami tulajdonban maradó egészségpénztárak.

A jövő januárban 20 millió forint alaptőkével létrejövő 22 állami tulajdonú előpénztár 49 százalékának nemzetközi pályázaton történő értékesítése licitálással történik, a „kikiáltási ár” pénztártagonként legkevesebb 12 ezer forint, így legalább 120 milliárdos bevételre és nyolc-tíz kassza megalakulására számítanak. A vegyes tulajdonú pénztáraknak a megalakuláskor minimum 3 milliárdra kell növelni az alaptőkéjüket. Ám sem a törvény, sem annak végrehajtási rendeletei nem adnak garanciát a magáncégeknek befektetéseik visszatérítésére, a követeléseket bírósági úton érvényesíthetik – mondta lapunknak Horváth Ágnes. Hozzátette: az új biztosítási törvény megengedi a pénztárcsődöt, ez esetben a biztosítottak egy másik kasszához kerülnek. Egyetlen pénztár sem utasíthatja el a területén élő biztosítottak fogadását – jelentette ki a miniszter.

Az orvosok ellenállnak

Az új biztosítási törvény szakmailag és morálisan elfogadhatatlan, ezért ott fognak ellenállni a végrehajtásának, ahol tudnak – mondta Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke.

Nemrég alakult meg a 14 500 tagot számláló szakszervezet, a Magyar Orvosok Szövetsége, így lehetőségük van akár sztrájkok megszervezésére is.

A MOK önállóan nem fordul az Alkotmánybírósághoz, de minden ilyen kezdeményezést támogat.

Ugyanis a rendszerváltást sem kísérte akkora társadalmi összefogás, mint a biztosítási törvény ellenzését, amelyet a kormány nem vett tudomásul – tette hozzá.

Nemrég alakult meg a 14 500 tagot számláló szakszervezet, a Magyar Orvosok Szövetsége, így lehetőségük van akár sztrájkok megszervezésére is.

A MOK önállóan nem fordul az Alkotmánybírósághoz, de minden ilyen kezdeményezést támogat.

Ugyanis a rendszerváltást sem kísérte akkora társadalmi összefogás, mint a biztosítási törvény ellenzését, amelyet a kormány nem vett tudomásul – tette hozzá.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.