Az ünnep előtt átutalta a Magyar Államkincstár az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet (EKI) célszámlájára az áprilisban megszűnt Országos Gyógyintézeti Központ (OGYK) 2,7 milliárd forintos tartozásainak kiegyenlítésére szánt összeget – mondta a Világgazdaságnak Kárpáti Zsuzsanna főigazgató. Így még az idén megkezdődhet a jogos követelések kiegyenlítése. A főigazgató nehéz feladatok megoldására számít, hiszen az OGYK-ban a közbeszerzéssel megvásárolt eszközök, gyógyszerek mellett bőven akad beruházási követelésállomány is.
Az egészségügyi miniszter döntése alapján áprilisban megszüntetésre ítélt négy állami kórház bezárásának menedzselése az EKI feladata. Az OGYK-ban, a svábhegyi gyermekkórházban év végével megszűnt a gyógyítómunka, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetben még néhány beteget ápolnak, az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézetben (OBSI) pedig tovább folyik ugyan a gyógyítás, de az intézetet a Péterfy Sándor Utcai Kórházhoz csatolták. A négy kórház közül kettő pénzügyileg nullszaldóval zárja be kapuit, az OBSI és az OGYK tarozásának kiegyenlítése az államkincsárra maradt, ezt az EKI-nél nyitott célszámla létrehozásával oldják meg.
Az OBSI 670 millió forintos adósságának kiegyenlítéséről – három magyarországi gyógyszerbeszállító kivételével – megállapodott az EKI a cégekkel – mondta a főigazgató. A „hármaknál” peres eljárásra kerül sor. A többi ötven, egyezségre kész cég megkapta a kinnlevőségét.
Az elmúlt hónapokban a cégek komolyan fontolgatták a faktorálás igénybevételét, ám miután az EKI megkereste őket, letettek róla – mondta Jakus László, az Orvostechnikai Szövetség kórház- és orvoselektronikai szekciójának a vezetője. Az OBSI példája igazolta döntésük helyességét, hiszen a beszállítók többsége a gyors és hatékony tárgyalások eredményeként hozzájutott a pénzéhez. Ez a kisebbek pénzügyi stabilitásához nélkülözhetetlen, összességében pedig fontos, hogy helyreálljon a bizalom az üzleti szféra és az egészségügyi intézmények között – tette hozzá. Várják az OGYK-ban rekedt pénzüket, hiszen igen értékes, drága technológiák és eszközök vagy azok kiegyenlítetlen számlái maradtak az intézményben. Készek a tárgyalásra, s ha az összeg az új év első napjaiban megérkezne a számláikra, az még a 2007-es pénzügyi egyenlegeiket javítaná – jelentette ki.
Kárpáti is mielőbb pontot szeretne tenni az adósságrendezés végére, hiszen van még számos egyéb teendője a négy intézménnyel. A svábhegyi intézményben kész a leltár, az egészségügyi miniszter jóváhagyását követően megkezdik az eszközök árverezését, ezt már nagyon várnak a járóbeteg-szakrendelők, a hazai, a kárpátaljai s az erdélyi egészségügyi intézmények. Itt és a többi kórházban a teljes zárásig megerősített vagyonvédelmet működtetnek. Kell is, mert több betörési kísérlet volt, előfordult, hogy az OGYK egyik orvosa a kerítésen át akarta „kicsempészni” a hozzá „ragaszkodó” eszközt. Volt arra is példa, hogy az OPNI-ba egy kívülálló tért be, hogy ott vessen véget az életének, de az őrök időben rátaláltak.
Az EKI várja, hogy az új biztosítási törvény részeként megkapja a megszűnt intézmények betegei adatainak kezelési jogát – a mai jogszabályok ugyanis nem jogosítják föl ilyen feladatok ellátására. Az bizonyos, hogy az OPNI-ban őrzött, sok esetben nemzeti kincsnek számító dokumentumok további kezelését ugyanazok a munkatársak, de már az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet állományában lévőként végzik majd – mondta Kárpáti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.