A piaci konszenzusnál, sőt a hivatalos hazai prognózisnál is derűlátóbb jóslatok szerepelnek a magyar gazdaság következő hároméves teljesítményéről a bécsi WIIW kutatóintézet legfrissebb regionális elemzésében. A GDP az idén három, majd a következő években 4,1, illetve 4,3 százalékkal növekedhet, miközben az infláció az idei 5,5 után 2009-ben már csak 3,2 százalékot tesz ki.
Peter Havlik, a WIIW igazgatóhelyettese kérdésünkre elmondta: a derűlátó előrejelzést arra alapozzák, hogy a következő években a lakossági fogyasztás és a beruházások egyaránt élénkülnek, és ez kihúzza a bajból a magyar gazdaságot. Magyarország túl van a nehezén – fogalmazott Havlik. A bécsi szakértő az államháztartási folyamatokat is optimistán ítéli meg: az idén alig négy, a következő években pedig három százalék körül alakulhat a GDP-arányos deficit. Térségünk országait csak kismértékben érinthetik a nemzetközi pénzpiaci viharok. Mint mondta, még akkor sem kell komolyabb átgyűrűző hatásokra felkészülni, ha az amerikai gazdaság 2008 folyamán recesszióba csúszik.
A bécsi kutatók optimizmusával szemben a hazai elemzők többsége 2,5 százalék körüli GDP-növekedést vár 2008-ra az év elején megjelent előrejelzések alapján. A csalódást keltően alacsony 2007 negyedik negyedéves GDP-adat hatására ráadásul a korábbi növekedési kilátást tovább mérsékelték a piaci szereplők és kutatóintézetek. A jegybank legutóbbi előrejelzésében például már csak két százalék szerepel, de a jelenleg legoptimistább GKI is csak háromszázalékos éves ütemet vár. A legfrissebb jelentések a hetekben je-lennek majd meg, és a jelenleg érvényben lévő konvergenciaprogram következő felülvizsgálatakor valószínűleg szintén viszszavesz a Pénzügyminisztérium a 2,8 százalékos becsléséből.
A tavalyi 1,3 százalékos GDP-növekedéshez képesti javulásban valamennyi szereplő a bázishatást emelte ki fő tényezőként, a költségvetési megszorítások hatásának kifutása önmagában is növekedési többletet jelent.
Az árak tavalyi emelkedése jelentősen meghaladta az előzetes várakozásokat, emögött főként a második fél évben kibontakozó világpiaci folyamatok, a mezőgazdasági árrobbanás és a kőolaj árrekordja állt, és ugyanezek a folyamatok okozzák az idei első fél évvel kapcsolatos bizonytalanságot is. A prognózisok azonban itt is hónapról hónapra emelkednek, év elején még öt százalék körüli pénzromlást várt a piac, mára ez közelebb van a hat százalékhoz. A külső okokon túl a hatósági árak emelkedését okolják a szakértők, az idei inflációt is nagy részben ezek okozzák.
A közép- és kelet-európai térség egészének gazdasági kilátásait illetően már a bécsi elemzők sem egyöntetűen optimisták. A kockázatok közül kiemelik az egységnyi termelésre jutó bérköltség megugrását: Magyarországon 2000–2007 között éves átlagban 7,8, Romá-
niában 11 százalékkal nőtt ez a mutató. A szakemberhiány is egyre több területen érezteti a hatását és fogja vissza a vállalatok beruházásait, illetve fokozza a béremelési nyomást. A munkanélküliségi ráta csökkenése (amelyet az e téren stagnáló Magyarország kivételével a térség minden országában valószínűnek tart a WIIW) önmagában örvendetes, de az már nem, ha sok szakmában vagy körzetben szűk keresztmetszetek alakulnak ki.
A dinamikusan fejlődő balkáni térségben az intézet illetékes szakértője, Mario Holzner szerint gondot jelenthet a folyó fizetési mérleg hiányának finanszírozása. Szerbia például túlságosan erősen függ a vendégmunkások hazautalásaitól – mondja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.