A 27 fejlett ipari országot tömörítő szervezet előrejelzése szerint az idén naponta alig több mint egymillió hordóval növekszik a világ olajfelhasználása a tavalyi, napi 86,14 millióhoz képest. A legújabb, pénteken megjelent növekedési jóslat napi 310 ezerrel kevesebb, mint amire márciusban számítottak, és jócskán elmarad a januárban várt napi 2 millió hordós többlettől.
Az IEA most a világ ez évi kőolaj-felhasználását napi átlagban 87,2 millió hordó körül várja. Márciusban még 87,5 millió hordót, januárban 87,6 milliót várt a szervezet a tavaly jósolt 87,8 millió helyett.
A világ kőolajtermelése márciusban napi 87,3 millió hordó volt, 100 ezer hordóval kevesebb, mint februárban, de továbbra is több az idénre várt fogyasztási átlagnál.
Az OPEC-tagországok nyersolajára napi 31,6 millió hordós kereslet várható az idén, napi 300 ezer hordóval kisebb, mint tavaly, az IEA szerint Márciusban az OPEC-országok kínálata napi 32,1 millió hordó volt, napi 265 ezer hordóval kevesebb, mint februárban.
Az IEA szerint a legnagyobb fogyasztó országban, az Egyesült Államokban napi 25,18 millió hordós kereslet várható, egyenest kisebb a tavalyi, napi 25,55 milliónál.
Az IEA az Egyesült Államok és Európa egyes gazdaságainak gyengülő teljesítményével indokolta a módosítást, amit alátámaszt a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerdán közzétett tavaszi előrejelzése is. Az Egyesült Államokban az idén 0,5 százalékos, jövőre 0,6 százalékos GDP-növekedésre számítanak az IMF elemzői. A januári időközi előrejelzésben az IMF 1,5 százalékot valószínűsített az Egyesült Államoknak idénre, a tavalyi őszi rendes előrejelzésben 1,9 százalékot jósolt erre az évre, és 1,9 százalékot valószínűsítettek tavalyról is. A tényleges ütem tavaly 2,2 százalék volt a 2006-os 2,9 százalék után.
Az euróövezetnek az idén 1,4 százalékos, jövőre 1,2 százalékos GDP-növekedést jósolnak az IMF elemzői. Az őszi előrejelzésben 2,1 százalékot vártak erre az évre. Tavalyra 2,5 százalékot várt az IMF, a tényleges ütem az EU statisztikai hivatala szerint 2,6 százalékos volt a 2006-os 2,8 százalék után, amely hatéves rekord volt.
Ugyanakkor az IEA nem számít az árak lényeges mérséklődésére, elsősorban azért, mert a válsághelyzetekre szánt tartalékok nem a kívánatos ütemben bővülnek, és rengeteg a biztonságos ellátással kapcsolatos kockázat. A gyenge dollártól és az inflációtól tartó szabadpiaci spekuláció is magasan tartja az árakat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.