BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ipari termelői árak: 12 százalékos emelkedés

Az ipar belföldi értékesítési árai 2008. áprilisban az előző hónaphoz képest 1,0%-kal, a 2007. áprilisival összehasonlítva 11,8%-kal emelkedtek.

Az ipari exportértékesítés árai az előző hónaphoz viszonyítva 1,0%-kal csökkentek, az egy évvel korábbihoz képest 2,6%-kal nőttek.

Összességében az ipari termelői árak az előző hónaphoz viszonyítva gyakorlatilag nem változtak, az egy évvel korábbinál 6,5%-kal magasabbak voltak.

Az ipar belföldi értékesítési árainak előző hónaphoz mért emelkedése áprilisban ismét magasabb volt az előző havi értéknél (0,8%). A feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítési árai a márciusihoz hasonlóan 1%-kal emelkedtek az előző hónaphoz képest. A legnagyobb mértékű árnövekedés (4,9%) ezúttal is a kőolaj-feldolgozás ágazatban következett
be, elsősorban a kőolaj és kőolajszármazékok további világpiaci  áremelkedésének köszönhetően. A fémalapanyag, fémfeldolgozási termékek gyártása ágazatban folytatódott a feldolgozóipari átlagot meghaladó mértékű áremelkedés (1,8%), ami főként a fémalapanyagok árának további növekedése miatt következett be. A gép, berendezés, valamint a villamos gép, műszer gyártása ágazatban az árak nem, vagy csak csekély mértékben változtak. Árcsökkenés következett be a vegyi anyag, termék (0,8%), a bőrtermék, lábbeli (0,7%), a textília, textiláru gyártása (0,6%), valamint a fafeldolgozás (0,4%) ágazatokban. A többi feldolgozóipari ágazatban 0,2–0,4% közötti áremelkedés jelentkezett. Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás ágazatban áprilisban 1,1%-kal nőttek az árak, ebben döntő szerepe volt a gázárak hatósági árváltozásból adódó 3,9%-os átlagos emelkedésének, illetve ezzel összefüggésben a gőz-, melegvízellátás területén mért 1,5%-os havi árnövekedésnek.

12 havi összehasonlításban a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítését tekintve a legnagyobb mértékben a kőolaj-feldolgozás szakágazatban nőttek az árak (29,5%). A meghatározó súlyt képviselő élelmiszer, ital, dohány gyártása ágazatban 12,9%-os, a fémalapanyag, fémfeldolgozási termékek gyártása ágazatban 9,3%-os áremelkedés
volt megfigyelhető. Árcsökkenés a textília, textiláru gyártása (1,1%), valamint a járműgyártás (0,2%) szakágazatokban mutatkozott. A többi ágazatban az áremelkedés üteme 1,9% és 6% között alakult. A
feldolgozóipar egészében az elmúlt egy év alatt 10,2%-kal nőttek az árak. A villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás ágazat árai 14,7%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.