Június 11. és 13. között a debreceni Főnix csarnokban rendezik meg az Öko-Aqua Víziközmű Konferenciát és Szakkiállítást. Az esemény megnyitóján Ányos József, a Magyar Víziközmű Szövetség (MaVíz) elnöke úgy vélte: Magyarországon jó kezekben van a víziközmű szolgáltatás, a szakma nem gazdálkodik felelőtlenül, az ivóvíz köztudottan a legellenőrzöttebb és legjobb minőségű élelmiszer. A vízválsággal kapcsolatosan a tájékoztatón elmondta: mind mennyiségileg, mind minőségileg konfliktushelyzet állhat elő, amely elsősorban a globális felmelegedéssel magyarázható.
Tabutéma a víztározók építése, holott elemi szükséglet lesz a klímaváltozás miatt. Cselekedni kell, ugyanakkor meg kell teremteni a feltételeket mind a parlament, mind az önkormányzatok részéről. Hatékony programra és cselekvésre van szükség. Magyarországon még nem indult el az igazi víztározás, azonban a klímaváltozás ezt előbb vagy utóbb ki fogja kényszeríteni.
A MaVíz elnöke hozzáfűzte: amennyiben csapadékszegény időszak jön – márpedig a klímaváltozás ezt jelzi elő – akkor vízhiánnyal is számolnunk kell. Ez egyik oldalról könnyebbséget okoz, mert csökkenek az árvízvédelmi gondjaink. Ugyanakkor az árvizek levonulását követő, kis vízállású időszakokban minimális vízmennyiséggel kell számolnunk, amely ellátási problémákat is vonhat maga után. Éppen ezért a magyar vízgazdálkodást újra kell gondolni a klímaváltozás tükrében, adott esetben az új Vásárhelyi tervet is át kell értékelni, mivel ez a terv a jelenlegi állapotban nem vízvisszatartásra összpontosít, hanem az árvíz kezelését taglalja.
Az elnök szerint Magyarország aránylag szerencsés helyzetben van, hiszen a világ számos ország már napjainkban is vízhiánnyal küzd. A magyar fogyasztók azonban pazarlóan használják a vizet, nem tekintenek rá, és kezelik értékes stratégiai kincsként.
Szintén gondot jelenthet a rétegvíz kezelése, ha a Kárpát-medencei környezetében a felszínen végzett gazdasági és társadalmi tevékenység szennyező hatásait nem tudjuk tovább csökkenteni. A szennyeződések leszivárognak a felszínről a rétegvizekbe, veszélyeztetve az ivóvízbázisok tisztaságát. Mindezen tényezők következtében áremelésre van kilátás, hiszen költséges víztisztítási technológiák bevezetésére lesz szükség, és azokat a viztartalékokat is meg kell tisztítani, amelyekre jelen pillanatban nincs szükség.
Ányos József kiemelte: fontos, hogy javuljon a csapvíz megítélése, és a felhasználók valódi értékként kezeljék. Ezt indokolja, hogy Magyarországon a vezetékes víz megítélése annak magas minősége ellenére nem kellően pozitív. Az ásványvizek csapvízhez viszonyított magas ára, és a fogyasztásukból eredő hulladék miatt gondolkodásmód-váltásra van szükség. A hazai fogyasztók nem sajnálnak 50-60 forintot kiadni egy liter palackos vízért, ugyanakkor sokallják a vezetékes víz literenkénti 20-30 filléres árát – ezen a helyzeten szeretnének változtatni a szolgáltatók, a kezdeményezést szolgálja az Öko-Aqua Víziközmű Konferencia is.
További cikkek:
Nézze meg, milyen a Balaton vízminősége - Galéria, élőképek
"Paradicsomi állapotban van" a Duna Komárom és Budapest között
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.