BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bevetésen a bádogkommandó: zéró tolerancia az illegális színesfém-kereskedelem ellen

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Évente 10 milliárd forintos kárt okoznak a színesfémtolvajok. A környezetvédelmi minisztérium zéró toleranciát hirdetett, a Zöld Kommandó pedig két hónap alatt 2,68 millió forint bírságot szabott ki, 47 tonna hulladék szabálytalan lerakása miatt.

Egyre kevesebben jelentkeznek a MÉH-telepeken lopott fémekkel” – mondta a Reggel.hu kérdésére Kaszács Róbert. A csepeli fémhulladék átvevő hozzátette, ha látják, hogy lopott az „áru”, a legtöbb telep már át sem veszi. Tehát a tolvajoknak nem éri meg „dolgozni” a begyűjtéssel. Ennek ellenére mégis láttunk feldarabolt vasúti síneket a helyi gyűjtőkonténerben. Ez bontásból származik, nem lopott holmi, szabadkozott a telep alkalmazottja.

Évente mintegy 10 milliárdos kárt okoznak a fémtolvajok – ezt már a csepeli fémfeldolgozó üzembe kihelyezett pénteki "öltönyös" kormányszóvivői tájékoztatón mondta Budai Bernadett szóvivő. A paletta széles. A vasúti síneken kívül KRESZ-táblák, felsővezetékek, csatornafedelek stb. mind áldozatául eshetnek a tolvajoknak.

A valódi érték töredékét adják a fémért

Vashulladék: 74-77 forint/kg Lemez (0-4 mm): 53 forint/kg

Karosszéria: 42 forint/kg

Nagyméretű háztartási gépek: 32 forint/kg

Alumínium nyúzott kábel: 420 forint/kg

Réz nyúzott kábel: 1100 forint/kg

Rézhulladék: 980 forint/kg

Kábel ólom: 200 forint/kg

Akkumulátor: 60 Forint/kg

A hatóságoknak ebből lett elegük, és végre „zéró toleranciát” hirdetve létrehozták a Zöld Kommandót, amely az illegális színesfém-kereskedelem ellen veszi fel a harcot. Szabó Imre környezetvédelmi miniszter a telepen, kiszolgált hűtők és használt sörösdoboz kupacok között elmondta, az akciósorozat során a zöldhatóságok két hónap alatt csaknem háromszáz helyszíni ellenőrzést hajtottak végre. „Az ellenőrzések több mint fele járt hatósági intézkedéssel vagy büntető eljárással” – tette hozzá.

Májustól összesen 2,68 millió forint bírságot szabtak ki, 47 tonna hulladék szabálytalan lerakása miatt. Az engedély nélkül kezelt hulladék mennyisége 20 esetben meghaladta a száz tonnát, csaknem 30 esetben pedig a tíz tonnát – mondta a miniszter.

Szónok Enikő, a Környezetvédelmi Főfelügyelőség Zöld Kommandó akciócsoportjának vezetője hozzátette, az akciósorozat célja, hogy feltárja a szabálytalan és környezetkárosító színesfém-hulladék begyűjtést, és gátat vessen a színesfém-lopásoknak is.

„Az első ellenőrzés-sorozatban a hulladékkezelő-feldolgozó telepeket vizsgáltuk, hiszen minden illegálisan beszerzett fémhulladék hozzájuk jut el” – mondta. Az ellenőrök egy-egy helyszíni szemle alkalmával megvizsgálják a zajszintet és a föld szennyezettségét is, valamint a hulladék eredetét is. „Így bukhatnak le a legkönnyebben a tolvajok” – tette hozzá.

A lakossági átvétel során a fémet leadóknak igazolniuk kell magukat, felírják a személyi igazolvány számukat is, a neveket tartalmazó listákat pedig a feldolgozóknak meg kell őrizniük. „Ezeket a listákat a hatóság bekérte, a visszatérő "begyűjtő vállalkozókat" pedig a második, szeptemberi ellenőrzési szakaszban meg fogja vizsgálni” – hangsúlyozta az akciócsoport vezetője.

Karosszéria: 42 forint/kg

Nagyméretű háztartási gépek: 32 forint/kg

Alumínium nyúzott kábel: 420 forint/kg

Réz nyúzott kábel: 1100 forint/kg

Rézhulladék: 980 forint/kg

Kábel ólom: 200 forint/kg

Akkumulátor: 60 Forint/kg Vécsey honvédtábornok szobra is áldozatul esett Nehezen elképzelhető, hogy történelmi múltunk iránti tiszteletből tulajdonították el péntekre virradóra Vécsey Károly 48-as honvédtábornok 120 kilós bronzmellszobrát Nyíregyházáról. Az aradi vértanú szobra a róla elnevezett iskola előtt állt. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, úgy tűnik, keresettek a hősök szobrai: Nagykállón hétfőn II. Rákóczi Ferenc bronzötvözetből készült mellszobrát lopták el. Februárban Kisvárdán egy áramátalakító réz alkatrészeit vitték el a színesfémtolvajok. A helyreállítás költsége mintegy hárommillió forint, míg az alkatrészek eladásából a tolvajok csak néhány ezer forinthoz juthattak. Márciusban a keceli temető kápolnájának tetejéről szedték le a rezet. Júniusban a budapesti HÉV felsővezetékeit dézsmálták meg. A közlekedési vállalat kábellopásból származó kára egy évben megközelíti a 200 millió forintot.

-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.