BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Általában mi fizetjük az ötletek árát, nem lelkesedünk" - Nem kérnek a németek élénkítést

Az óriási összegű gazdaságélénkítő csomagok, illetve az azokkal járó fiskális kockázatok körüli vita határozta meg az euróövezeti pénzügyminiszterek hétfői és az uniós tárcavezetők tegnapi találkozóját.

Az alapvető – leglátványosabban a német–francia szembenállásban megtestesülő – ellentétet továbbra sem sikerült feloldani, így kérdéses, mi valósul meg az Európai Bizottság múlt héten beharangozott 200 milliárd eurós élénkítő programjának a tagállamokra jutó 170 milliárdos részéből.

Nem tudunk minden európai ötletért lelkesedni, különösen, mivel a végén általában mi fizetjük az ár nagy részét – fogalmazott Peer Steinbrück német pénzügyminiszter, és Angela Merkel kancellár is több ízben világossá tette: nem kér egy nagyszabású, összehangolt uniós élénkítő csomagból.

Steinbrück emlékeztetett arra, hogy kormánya eddig összesen 31 milliárd eurónyi gazdaságösztönző intézkedéseket jelentett be, ez a német GDP 1,25 százalékára rúg, és ily módon meghaladja a Brüsszel által megjelölt 1,2 százalékos célszámot. Arra azonban nem hajlandók, hogy újabb és újabb felajánlásokkal "licitáljanak", mert ez később nehezen helyrehozható fiskális problémákat okozna.

A cikk teljes terjedelemben itt olvasható

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.