Várhatóan jelentősen felgyorsítja a fényforrásgyártó-ipar egyébként is tapasztalható átalakulását a hagyományos izzólámpák betiltásáról a napokban hozott uniós döntés. Az energiaügyekért felelős miniszterek határozata értelmében jövő szeptembertől tilos lesz 100 wattos vagy annál erősebb hagyományos izzót forgalomba hozni az EU-ban, és 2012 szeptemberéig minden ilyen technológiájú világítótest eltűnik az európai boltok polcairól. Az Európai Bizottság illetékes tagja, Andris Piebalgs áttörésként értékelte a döntést az energiahatékonyság javítása és ezzel a környezetvédelmi célok megvalósítása terén, Jean-Pierre Borloo francia szakminiszter pedig egyenesen „zöld- forradalomról” beszélt.
Az 1870-es években kifejlesztett hagyományos izzók különböző változatai a mai napig meghatározó szerepet játszanak a piacon. Európában tavaly 1,8 milliárd darab ilyen világítótestet adtak el, míg az energiatakarékos lámpákból az ugrásszerű növekedés ellenére is csak 350 millió fogyott. Ebben persze nagy szerepe volt az utóbbi típusok magas – a 60 centtől kapható hagyományos izzókkal szemben 2–10 eurós – árának, amely ugyan a hosszabb élettartam és az alacsonyabb áramfogyasztás révén megtérül, mégis jelentős kezdeti beruházást jelent. Az energiatakarékos világítótestekkel 75 százalékos megtakarítást lehet elérni a hagyományos villanykörtékhez képest. Az uniós „ökoforradalom” után is forgalmazható halogénlámpák mutatói 25–50 százalékkal jobbak a régi körtékénél.
A reform egyik hátulütője, hogy két-háromezer álláshely szűnhet meg a hagyományos izzókat gyártó európai cégeknél, ezen belül is főleg Magyarországon és Lengyelországban. A hazánkban működő cégek azonban – a piaci igényeket követve – már az uniós döntés előtt megkezdték termékpalettájuk korszerűsítését. A Philips nemrég felvásárolta az energiatakarékos világítástechnikai termékeket gyártó Massive Hungária Kft.-t (VG, szeptember 10., 7. oldal), és a GE Hungarynél október végén bejelentett ötszáz fős létszámleépítést is alapvetően a fényforrásüzletág átszervezése indokolta (VG, október 31., 13. oldal). Az európai gyártók helyzetét rontja, hogy az unió októberben feloldotta a Kínából importált energiatakarékos világítótestekre 2001-ben bevezetett dömpingvámot, holott az ázsiai ország piaci részesedése már tavaly is meghaladta az 50 százalékot az EU-ban. Brüszszelben ugyanakkor abban bíznak, hogy a feleslegessé váló dolgozók egy részét át lehet állítani halogénizzók gyártására.
energiatakarékos fénycsövek
halogénlámpák
irányított fényű lámpák
különleges célú világítótestek (közlekedési, infravörös lámpák stb.)
energiatakarékos fénycsövek
halogénlámpák
irányított fényű lámpák
különleges célú világítótestek (közlekedési, infravörös lámpák stb.) A reform hozadéka a háztartások energiafogyasztása 10-15 százalékkal csökken
évente 15 millió tonnával mérséklődik az EU CO2-kibocsátása
a fogyasztók drágább fénycsöveket kénytelenek venni
két-háromezer álláshely megszűnik az EU-ban, főleg Közép-Európában-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.