Válságkezelés. Repülőrajtot vesz a hivatalosan holnap összeülő új amerikai törvényhozás a gazdasági válság miatt. Barack Obama megválasztott elnök már ma (magyar idő szerint késő este) leül a képviselőház és a szenátus demokrata és republikánus vezetőivel, hogy megvitassák a tervezett nagyszabású gazdaságélénkítő programok főbb elemeit.
Noha Obama január 20-i eskütételét követően 14 év után először fordul majd elő, hogy egy demokrata elnök a kongresszus mindkét házában demokrata többségre támaszkodhat, az élénkítő tervek keresztülvitele a törvényhozásban nem lesz sétagalopp. Részben azért, mert két korábbi elnök, Bill Clinton és Jimmy Carter jó néhány tervét hasonló felállás mellett is elvetették, részben pedig azért, mert a republikánusok máris jelezték: ha kell, obstrukcióval is megpróbálják megakadályozni, hogy a rendkívül költséges (és kétséges hatékonyságú) élénkítő programokat túlságosan gyorsan fogadja el a törvényhozás.
Pedig a lakossági elvárások óriásiak Obamával szemben, s a megválasztott elnöknek elemzők szerint az egyik legnehezebb feladata éppen ezek visszafogása lesz a következő hetekben. Az acélipar képviselői például azzal fordultak a formálódó új kormányzathoz, hogy a 675–775 milliárd dollárba vagy akár még többe kerülő (VG, december 30., 3. oldal) beruházási és adócsökkentési program minden eleménél jelenjen meg az amerikai gyártmányú termékek felhasználását előíró klauzula („Buy American”). Obama szóvivője azt ígérte, megvizsgálják az elképzelést, de a legfontosabb az, hogy a gazdaságélénkítő terv biztosítsa hárommillió munkahely létrejöttét vagy megtartását.
A megválasztott elnök szombati rádióüzenetében az összefogás és a gyors cselekvés fontosságát hangsúlyozta a válság leküzdésére. „Akárhogy is jutottunk idáig, a mostani problémáink nem demokrata vagy republikánus gondok, hanem Amerika problémái” – szögezte le Obama. Hozzátette: „Ha nem cselekszünk gyorsan és bátran, sokkal mélyebb gazdasági lejtmenet következhet, két számjegyű munkanélküliséggel és azzal, hogy az amerikai álom megvalósítása egyre távolabb kerül tőlünk.”
Obama rádióüzenetében is megerősítette, hogy az élénkítő programoknak olyan stratégiai befektetéseket is tartalmazniuk kell, amelyek Amerika hosszú távú gazdasági jövőjét alapozzák meg. Kevés részletet árult el ezekről, de elemzők idesorolják a közlekedési infrastruktúra fejlesztését célzó beruházásokat, a zöldenergiára való átállást és az egészségbiztosítás kiterjesztését is az ezzel nem rendelkező 46 millió amerikainak legalább egy részére. Az ambícióknak azonban korlátot szab a soha nem látott mértékű (tavaly már 1000 milliárd dollár fölé emelkedő) szövetségi államháztartási deficit, és ezt ráadásul tovább súlyosbítja a szövetségi államok zömében szintén nagy költségvetési hiány. Reuters, Bloomberg
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.