A kórházak szükségletei és a gyógyítási igények alapján határozzák meg a jövő évtől az orvos rezidensek képzését, a már képzésben lévők helyzete nem változik. Évente kilencszáz körüli medikus végez az orvostudományi egyetemeken. Ők az új rendszerben már nem az egyetemmel, hanem a leendő kórházukkal kötnek munkavállalói szerződést a kétéves törzsképzés idejére, s azután is ott tanulják a választott szakmát és folytathatják a gyógyítómunkát.
A Magyar Rezidens Szövetség legfőbb kifogása az eredetileg tervezett változással szemben az volt, hogy a fiataloknak szerződésben kellett volna vállalni: a szakorvosképzés befejezését követően további négy évig a kiképzőhelyükön maradnak. Kifogásukat a kormány elfogadta, így nem számít szerződésszegésnek, ha a jelölt a szakvizsga megszerzése után négy évig Magyarországon, a szakképesítésének megfelelő szakmában, közfinanszírozott egészségügyi szolgáltatónál dolgozik – tudtuk meg Székely Tamás egészségügyi minisztertől.
A hiányszakmákra jelentkezők – például aneszteziológus, radiológus – kiemelt támogatást kapnak a képzés idejére. Ezekre a szakmákra a munkaerő-piaci felmérések alapján 13 tagú bizottság tesz javaslatot, amelyben a rezidensszövetség képviselője is részt vesz.
Továbbra is az állami költségvetés fedezi a szakorvosképzés költségeit, de költségtérítéssel a meghirdetett keretszám felett is be lehet majd kerülni a rendszerbe. Az első szakvizsgáját szerző jelölt képzési költsége, helyettesítési támogatása és a hiányszakmákra jelentkezők fizetéskiegészítése évi 1,7 és 3,8 millió forint, a képzés teljes ideje alatt pedig – szakmáktól függően – 6,8–15,2 millió forintig terjedhet. A hiányszakmákra kiképzetteknek fizetett többlettámogatást – ez a diplomás-minimálbér fele, havi bruttó 64 750 forint – vissza kell fizetni, ha a szakorvos más szakmában helyezkedne el. Ám ha kiderülne az alkalmatlansága, vagy megszűnne a munkakör, nem kell visszatéríteni a pénzt.
Ha a kórház nincs akkreditálva a képzésre, a rezidens más akkreditált intézményben szerezhet gyakorlatot. Ilyenkor az őt helyettesítő orvos fizetését is a központi költségvetés folyósítja a kórháznak. Az új rendszertől azt várja a szaktárca, hogy megszűnnek a hiányszakmák, s hogy a fiatal doktorok idehaza maradnak.
A kivándorlást tervezők aránya éppen a hiányszakmákban volt kirívó. Például a megkérdezett 47 aneszteziológusból 36, a 26 traumatológusból 21, a 22 radiológusból 16 kacsingatott a határon túlra.
A kivándorlást tervezők aránya éppen a hiányszakmákban volt kirívó. Például a megkérdezett 47 aneszteziológusból 36, a 26 traumatológusból 21, a 22 radiológusból 16 kacsingatott a határon túlra.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.