BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Svéd bővítési szkepszis

Elképzelhető, hogy a július 1-jén kezdődő féléves EU-elnöksége alatt Svédországnak nem sikerül majd előrehaladást elérnie a Török- és Horvátországgal folytatott csatlakozási tárgyalásokban – figyelmeztetett a svéd miniszterelnök. Fredrik Reinfeldt hangsúlyozta ugyan, hogy országa híve a bővítésnek, ám hozzátette: figyelembe fogja venni a kevésbé lelkes tagállamok véleményét is.

Törökország további integrációját Reinfeldt szerint különösen megnehezítették az európai parlamenti választások, hiszen a török tagsággal szembeni ellenérzések nemcsak kampánytémává váltak, de a voksolás eredményeként meg is erősödtek a szélsőjobboldali és bevándorlásellenes pártok. Elsősorban Francia- és Németországban erősek a Törökországot túlságosan nagynak, szegénynek és kulturálisan különbözőnek minősítő hangok, de a 2005-ben indult csatlakozási tárgyalások lassúsága miatt a törökök uniós lelkesedése is jelentősen alábbhagyott.

A svéd miniszterelnök „szeretné, de nem biztos benne”, hogy elnökségének fél éve alatt megnyithatnak-e egyáltalán újabb tárgyalási fejezetet Ankarával. Szerinte bölcs dolog lenne elkezdeni az energiaügyi tárgyalásokat, hiszen azok hozzájárulhatnának az EU energiaellátásának diverzifikálásához. Hozzátette azonban, hogy ehhez is széles körű támogatásra lenne szükség a tagállamok részéről.

Zágráb csatlakozási tárgyalásainak folytatódását Reinfeldt szerint a Szlovéniával zajló határvita veszélyezteti. Ljubljana azért gátolja Horvátország integrációs törekvéseit, mert közvetlen kijáratot szeretne a nemzetközi vizekre az észak-adriai térségben. A nemzetközi közvetítésre tett uniós javaslatot Zágráb elfogadta, Szlovénia azonban nem.

Miközben a bővítés ügyének előmozdítására sok lehetőséget nem lát, a svéd kormányfő országa elnöksége alatt a pénzpiacok működésének helyreállítására és a munkanélküliség problémájának kezelésére kíván összpontosítani. Előbbi területen Reinfeldt és pénzügyminisztere, Anders Borg szerint a legfontosabb feladat a hitelkínálat bővítése, ez rövid távon is elengedhetetlen a növekedés újjáélesztésére. A munkanélküliség területén pedig a svéd vezetés az állástalanok számának „további drasztikus emelkedésére” számít.

A költségvetési ügyeket illetően Stockholm úgy véli, hogy elnöksége idején az újabb fiskális ösztönzések helyett már a megugrott deficitek lefaragásáról szólnak majd az uniós viták. A svéd kormány ősszel szeretné elindítani a lisszaboni versenyképességi stratégia felülvizsgálatát, illetve az azt felváltó kezdeményezés kidolgozását. Reinfeldt szerint a gondos előkészület már csak azért is szükséges, mert a 10 éve indított lisszaboni stratégia egyértelmű kudarcnak tekinthető. Reuters

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.