Jövő októberig meghosszabbítja a tavaly ősszel elfogadott 700 milliárd dolláros gazdasági mentőcsomag (TARP) hatályát az amerikai kormányzat. Bár sokan kétségbe vonják a bankoknak, autógyáraknak és más nagyvállalatoknak juttatott támogatások eredményességét, Timothy Geithner pénzügyminiszter azzal érvel: ha az eredeti terveknek megfelelően az idei év végén lezárnák a programot, akkor azzal hátráltatnák a gazdaság éppen csak megindult kilábalását.
A hosszabbításról szóló bejelentés előkészítéseként Geithner nemrég közölte, hogy a TARP tényleges költsége az augusztusban számított 341 milliárd dollárnál 200 milliárddal kevesebb lehet. A derűlátást egyebek mellett arra alapozza a pénzügyi tárca, hogy a mentőövet kapott bankok 71 milliárd dollárt már visszafizettek, és ez az összeg 2010 végéig 175 milliárdra emelkedhet.
A válságkezelő lépések felügyeletére létrehozott kongreszszusi szakértői testület legfrissebb jelentése ugyan nem foglal állást a TARP meghosszabbítása ügyében, de súlyos kritikákat fogalmaz meg az eddigi eredményekkel kapcsolatban. A pénzügyi rendszerből még mindig nem tűntek el a toxikus eszközök, a vállalkozások nem jutnak elegendő hitelhez és a lakóingatlanok kényszerárverezésének megakadályozása terén is alig történt valami – sorolja az Elizabeth Warren harvardi jogászprofesszor vezette testület. A törvényhozás republikánus tagjai egyértelműen a program meghosszabbítása mellett érvelnek. Reuters, Bloomberg
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.