BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Energia: ellátási háromszög

Az energiabiztonság terén elért mérföldkőnek értékelte Bajnai Gordon miniszterelnök azt a közös nyilatkozatot és azokat a konkrét lépéseket, amelyekről a visegrádi és a hozzájuk csatlakozott térségbeli országok határoztak a tegnapi V4+Energia csúcstalálkozón.

Megállapította azt is, hogy a rendezvényen létrejött az a kritikus tömeg, amelyen keresztül a közép-, a kelet- és a délkelet-európai országok már hatékonyan képesek érvényesíteni az érdekeiket az Európai Unión belül, de azon kívül is. Hozzátette, hogy térségünk energiabiztonságának erősítése egyben uniós érdek is.
Érdeklődésünkre Kaderják Péter, az energiahivatal volt elnöke elismerően nyilatkozott a rendezvényről, ám úgy látta, hogy előbb kellett volna sort keríteni rá, nem a választások előtt 40 nappal.
Az elfogadott nyilatkozat aláírói az energiabiztonságot prioritásként jelölték meg, megteremtése érdekében pedig több lábon állásról, gyakorlatilag egy energiaellátási háromszög létrehozásáról döntöttek. Ennek egyik pillére az adriai, a második a lengyelországi cseppfolyósföldgáz- (LNG-) terminál, a harmadik pedig a déli energiafolyosó lesz – utóbbi fő eleme a Nabucco gázvezeték lenne.
A csúcstalálkozó résztvevői szorgalmazták azt is, hogy a térség nemzeti energiavállalatai is indítsanak energiabiztonsági megfontolásból stratégiai együttműködéseket, s hogy kezdeményezéseiket az adott kormányok is támogassák. „A beazonosított problémák megoldására, illetve a kijelölt konkrét feladatok elvégzésére kormányközi bizottságok jönnek létre, három fő területen” – ismertette a miniszterelnök a kormányszóvivői tájékoztatón. Az egyik bizottság az aktuális gázprojektek, mindenekelőtt a cseppfolyósgáz-terminál és a Nabucco felgyorsításán dolgozik majd. A második fő feladata a szomszédos országok közötti áram- és gázvezetéki összeköttetések, az úgynevezett interconnectorok építésének segítése lesz. A harmadik feladata pedig az energiaválság-előrejelzések, illetve egy olyan protokoll kidolgozása lesz, amelyet egy esetleges ellátási zavar esetén kellene alkalmazni.
A fentiek kapcsán Kaderják Péter azt mondta lapunknak, hogy a kérdésfeltevések és az azokra adott válaszok is jók voltak. Természetesen téma volt az orosz gázszállításoktól való erős függés csökkentése, de semmiképpen nem oroszellenes megközelítésben, hanem a racionalitás mentén. Fontos üzenetnek érezte, hogy a brüsszeli küldöttek egy 2010-ben létrehozandó úgynevezett „uniós energiabiztonsági instrumentum” létrehozásáról beszéltek, ezt úgy fordíthatjuk le, hogy lesz egy bizonyos uniós pénzkeret a közös célokat szolgáló infrastruktúra-beruházásokra. Kaderják Péter elismerően szólt lapunknak Robert Fico szlovák miniszterelnök együttműködési készségéről is.

A Gazprom épít és enged

A Gazprom mindenképpen megépíti az Északi és a Déli Áramlat gázvezetéket, hiába tért vissza a megválasztott ukrán államfő ahhoz az elképzeléshez, hogy nemzetközi konzorciumot hozzanak létre az ukrajnai gázvezetékrendszer irányítására és fejlesztésére – jelentette ki Alekszandr Medvegyev, a Gazprom igazgatóságának helyettes elnöke.

A társaság ugyanakkor kész a gáz egy részét piaci áron adni azért, hogy megtarthassa vevőit.

A társaság ugyanakkor kész a gáz egy részét piaci áron adni azért, hogy megtarthassa vevőit. -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.