BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

„Lehűlés” az eurózónában

A növekedés lassulását jelzik a szolgáltatói és ipari beszerzőimenedzser-indexek

A növekedési ütem lassulására lehet számítani az év második felében az euróövezetben, miután az ipari és a szolgáltatói szektor beszerzőimenedzser-indexe (PMI) már júniusban gyengülést mutat – közölte tegnap a Markit piackutató. Eszerint az ipari PMI 55,8-ről 55,6, a szolgáltatói pedig 56,2-ről 55,4 pontra gyengült júniusban. Az 50 pont feletti érték ugyanakkor még mindig növekedést jelez.

A szolgáltatói PMI esetében február óta ez az első alkalom, hogy csökkent az értéke, ráadásul az 55,4 pont még el is maradt az elemzők által jósolt 55,9-től. A Markit szerint az euróövezet költségvetési helyzete miatti bizonytalanság, illetve a fogyasztói kedv csökkenése az olyan meghatározó gazdaságokban, mint Németország, egyaránt hozzájárul a talpra állás elhúzódásához.

A Markit szerint a második negyedéves GDP-növekedés akár a 0,6-0,7 százalékot is elérheti, szemben az előző három hónap 0,2-es mutatójával. Ennek ellenére a kibocsátás júniusi lanyhulása azt mutatja, hogy a második fél évben viszafogottabb lesz a bővülés – kommentálta az adatokat Chris Williamson, a Markit vezető elemzője. Ugyanakkor külön kitért a német belső fogyasztás gyengeségének problémájára. A kérdés különös élességgel merült fel a G20-csúcshoz közeledve, kiváltképpen az USA neheztelése miatt (VG, június 22., 5. o.). Barack Obama amerikai elnök az elhamarkodott megszorító intézkedések veszélyeit ecsetelő levelet írt a G20 vezetőinek, Timothy Geithner pénzügyminiszter pedig rosszallóan emlegetett bizonyos „nagy kereskedelmi többlettel rendelkező országokat” az euróövezet kapcsán. Bár sem Obama, sem Geithner nem nevezte meg konkrétan, egyértelmű, hogy az utalások elsősorban Németországra vonatkoztak, amely szerintük olcsó exportjával és gyenge belső keresletével veszélyezteti a kereskedelem kiegyensúlyozottságát.

Ehhez képest Németország mellett a franciák és a britek is súlyos megszorításokat jelentettek be az elmúlt napokban. A Markit szerint pedig a gazdasági talpra állás jelenlegi szakaszában éppen stabil fogyasztói bizalom kellene, ami hiányozni látszik. Reuters, Handelsblatt

Bizonytalan a német fogyasztás

Pillanatnyilag ugyan még stabil, de hamarosan romolhat a németek fogyasztási kedve a GfK piackutató szerint. A berlini kabinet 80 milliárd eurós megtakarítási csomagjáról szóló vita, illetve az euróövezeti hitelválságtól és az infláció növekedésétől való félelem egyaránt elbátortalaníthatja a fogyasztót – véli a GfK. A cég ezzel az állítással ellentmond a müncheni Ifo intézetnek, amely szerint a megszorítások nem fogják érdemben elfojtani a növekedést (VG, június 23., 5. o.).

Az észak-rajna–vesztfáliai gazdaságkutató intézet (RWI) szintén a német belső fogyasztás erőtlenségéről szólt, ugyanakkor a teljes gazdasági növekedés kapcsán korábbi 1,4 százalékos 2010-es prognózisát 1,9 százalékra módosította a kivitel váratlan dinamizmusa miatt.





Az észak-rajna–vesztfáliai gazdaságkutató intézet (RWI) szintén a német belső fogyasztás erőtlenségéről szólt, ugyanakkor a teljes gazdasági növekedés kapcsán korábbi 1,4 százalékos 2010-es prognózisát 1,9 százalékra módosította a kivitel váratlan dinamizmusa miatt. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.