BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vonzóbb lesz a kutatás

Egyszerűsítési tervek az EU 7. keretprogramjánál

Az Európai Bizottság közzétette az uniós finanszírozású kutatási projektekben való részvétellel kapcsolatos eljárások egyszerűsítésére irányuló tervét. Ennek átfogó célja az, hogy a közösségi kutatási projektekben való részvétel átláthatóvá, valamint vonzóvá váljon az európai és azon kívüli legkiemelkedőbb kutatók és innovatív vállalkozások számára. Emellett az EU végrehajtó testülete egy független szakértőkből álló csoportot bízott meg a jelenlegi, hetedik kutatási keretprogramot érintő szempontok összességének megvizsgálásával.

A kutatás-fejlesztésben rejlő lehetőségek legteljesebb kihasználása alapvető fontosságú az Európai Unió 2020-ig szóló straté-giája szempontjából, mivel a gazdasági fellendülést stabil lábakra kell helyezni, a válságban megszűnt munkahelyek pótlására pedig meg kell teremteni a növekedés és a munkahelyteremtés alapjául szolgáló új lehetőségeket. „Javaslatainkkal a lehető legszükségesebb szintre kívánjuk csökkenteni az európai kutatási programok megvalósulását nehezítő adminisztratív akadályokat, el akarjuk érni, hogy a legjobb kutatók és a leginnovatívabb vállalkozások vegyenek részt ezekben” – indokolta a döntést Máire Geoghegan-Quinn, a kutatásért, az innovációért és a tudományért felelős biztos. Megítélése szerint elsősorban még több kis- és középvállalkozást kell arra ösztönözni, hogy részt vegyen ezekben a kezdeményezésekben. Az egyszerűsítés része lesz a fejlettebb informatikai rendszerek, a szabályok összehangoltabb alkalmazása, különösen a könyvvizsgálat területén, valamint a kutatási szervezetek finanszírozási kérelmének alapjául szolgáló pályázati felhívások felépítésével és tartalmával kapcsolatos javítások. Továbbra is fenntartva a hatékony ellenőrzést, a terv magában foglalja a jelenlegi pénzügyi szabályok módosítását, így például az átlagos költség szerinti elszámolási módszer alkalmazásának kiterjesztését, amivel elkerülhető, hogy a projektek kapcsán minden egyes kisebb kiadást fáradságosan, egyenként kelljen elszámolni.

A jövőbeni kutatási keretprogramokkal összefüggésben várható a „teljesítményalapú kifizetés” fokozatos bevezetése. Ez azt jelenti, hogy a kedvezményezettek meghatározott tudományos feladatok elvégzésére átalányöszszegű kifizetésben részesülnének, és az egyes költségtételek elszámolása helyett azt kellene igazolniuk, hogy az adott feladatot hatékonyan és eredményesen elvégezték. Rapid

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.