"Orbán vigyázzon, nehogy meghúzza a ravaszt az S&P"
"A piac most nem stratégiákról, és hiánycélokról akar hallani, hanem konkrét lépéseket vár a kormánytól" – mondta a Bloombergnek Orbán Gábor, az Aegon Alapkezelő munkatársa. A hírügynökség emlékeztet arra, hogy a Fidesz várhatóan fölényesen megnyeri az önkormányzati választásokat, és most először Budapesten is átveheti a többségi irányítást. Nem véletlen, hogy a sokak számára fájdalmas döntéseket a kabinet a voksolást követően kezdheti meg – mondta az RBC Capital fejlődő piaci stratégája.
Kumin Ferenc, a Századvég szenior elemzője pedig úgy véli, a befektetők szempontjából aggasztó lehet, hogy az önkormányzati választási győzelem táptalajt adhat Orbánnak a korábbi retorika folytatásához. Felmerülhet, hogy a miniszterelnök az elkövetkezőkben is az öt évnyi megszorítás befejezésének retorikáját követi majd.
A forint júliusban rekord mélypontra zuhant az euróval szemben, korábban pedig rekord magasságba szökött az ország CDS-felára. A Bloomberg szerint a kormány szeptember 8-án adta meg magát, és fogadta el az előző kormány által kitűzött hiánycélokat. A Capital Economics elemzője, Neil Shearing hangsúlyozza, hogy egyértelmű az igény egy középtávú pénzügyi program kialakítására.
Bartosz Pawlowski, a BNP Paribas szakértője pedig úgy fogalmaz: a kormánynak nagyon óvatosan kell lépnie, nehogy a Standard&Poor’s meghúzza a ravaszt. Az elemző ezzel arra utal, hogy a hitelminősítő ítéli meg legnegatívabban a magyar gazdaság helyzetét, és felmerült, hogy bóvli kategóriába minősíti le a magyar államadósságot. Varga Mihály egyébként Szegeden úgy nyilatkozott, hogy a kabinet igyekszik javítani az ország hitelminősítői besorolását.


