BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A szakadék szélén az euró

Soros György szerint Görögországnak és Portugáliának ki kellene lépnie az EU-ból

Jobb lenne, ha Görögország és Portugália kilépne az EU-ból - véli Soros György. Szerinte gigászi válságalapra és eurókötvényekre van szükség, különben összeomlik az euró. Az első számú pénzcsap, Németország ez utóbbit eddig ellenezte, de ha enged is a holnapi válságülésen, komoly árat kérhet cserébe.

Görögországnak és Portugáliának ki kellene lépnie az EU-ból és az eurózónából tetemes államadósságuk miatt - ezt tanácsolja Soros György. A Spiegel német hetilap mai számában mejelenő interjúban a tőzsdeguru úgy fogalmazott: „a görög probléma annyira félre lett kezelve, hogy jelenleg a legjobb megoldás a kilépés lehet”. Szerinte ezt az EU és az euró is túlélné.

A válság terjedésétől való félelem, a múlt heti tőzsdepánik és a már Franciaországot is elérő piaci támadások miatt holnap újabb válságülést tart Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök. Ezen olyan javaslatokat vitatnak meg, amelyek lehetővé teszik az eurózónán belüli pénzügy- és gazdaságpolitika szorosabb koordinációját. Szóba kerülhet például a Soros György által a amai Spiegelben és a pénteki Handelsblattban javasolt közös eurókötvények kérdése is, amelyet a német kormány eddig lesöpört az asztalról. Helyi elemzők szerint erre csak akkor bólint rá Merkel, ha cserébe a közös cech jelentős részét álló Németországnak az EU-n keresztül befolyása lesz az euróövezeti tagországok gazdaságpolitikájára, ugyanis mint egyikük megjegyezte: „a gyújtogatókat nem szabad többé a tűz közelébe engedni”.

Soros György úgy véli, az eurózóna jövője most már Németországon múlik – igaz, szerinte a múltat tekintve is komoly Berlin felelőssége. „Az euróövezeti krízis Angela Merkel kancellár azon döntésével kezdődött, miszerint a fizetésképtelenségért nem az EU-nak, hanem mindig az egyes országoknak kell jótállni. És a németek habozása volt az, amely erősítette a görög válságot, és olyan fertőzéshez vezetett, amely végül Európa egzisztenciális krízisévé fejlődött – állította a magyar származású üzletember a Handelsblattban megjelent írásában.

Soros szerint a megoldást azt jelentené, ha az euróövezet még messzebb menne azon az úton, amelyre a júliusi csúcson rátért. Nem elég például, hogy az ideiglenes válságkezelő alap (EFSF) a jövőben vásárolhatja a bajba került országok kötvényeit a piaci nyomás csökkentése érdekében, az alap méretét is növelni kellene. Mindez persze nem lesz egyszerű, hiszen ez elsősorban Németországra rakna újabb terheket, márpedig az ottani közvélemény egyre elutasítóbb ezzel szemben.

Az üzletember szintén problémásnak látja, hogy miközben a mentőcsomagra szorult országok – joggal – „már nem fizetnek büntetőkamatokat”, addig a többieket továbbra is magas hitelköltségek sújtják. Ezért például Olaszországnak és Spanyolországnak sokkal magasabb kamatot kell fizetni a saját hiteleiért, mint amekkorát a görögöknek adott kölcsönökért kap – ez növeli az összeomlás kockázatát. A pénzügyi piacok ezt felismerték, és ezért növelték elviselhetetlen szintre a spanyol és olasz kötvények hozamait.

Soros szerint a helyzet lassan tarthatatlan lesz: Németországnak és a többi tagállamnak el kell dönteni, hajlandók-e a saját hitelképességüket kockára tenni a spanyol és olasz kamatok csökkentése érdekében – ha nem, ez a két ország is mentőövre szorul majd. Soros szerint gyakorlatilag egy eurókötvény-rendszert kell létrehozniuk a németeknek és a többi, kiváló adóskockázati osztályzattal rendelkező államnak, különben összeomlik az euró.

Megszorítások

Portugália szeptemberig megkapja az EU–EKB– IMF 78 milliárd eurós hitelcsomagjának következő, 3,7 milliárd eurós részletét, mivel a trojka szerint Lisszabon jó úton halad a feltételek teljesítésében. Portugáliának eddig 20 milliárd eurót utaltak át a csomagból. Ezzel párhuzamosan a kormány közölte: előre hozza néhány későbbre tervezett megszorító intézkedését, például az áramra és a földgázra kivetett áfa ötről 23 százalékra emelésének a bevezetését. Portugáliához hasonlóan szintén fontos döntést hoztak meg Olaszországban a költségvetési helyzet rendezésére.

A római kormány péntek este ugyanis véglegesítette és elfogadta a következő két évre szóló 45 milliárd eurós takarékossági csomagot, hogy egyensúlyban legyen a 2013-as büdzsé, ahogy azt a kötvényvásárlások fejében az Európai Központi Bank igényli.





A római kormány péntek este ugyanis véglegesítette és elfogadta a következő két évre szóló 45 milliárd eurós takarékossági csomagot, hogy egyensúlyban legyen a 2013-as büdzsé, ahogy azt a kötvényvásárlások fejében az Európai Központi Bank igényli. A Francia GDP stagnált, a Görög zuhant Az EU egyik motorjának számító Franciaországban a második negyedévben stagnált a GDP az év első három hónapjához képest, miközben az első negyedévben még 0,9 százalékos bővülés volt. Az export nem növekedett, a lakossági fogyasztás pedig – feltehetően a megszorítások hatására – 0,7 százalékkal csökkent.

Még ennél is gyászosabb hír érkezett Görögországból, ahol az elemzők által várt 5,1 helyett 6,9 százalékkal csökkent a GDP a második negyedben az egy évvel korábbihoz képest az előzetes becslések szerint. Ez elsősorban a drákói megszorítások miatt zuhanó lakossági költésekre és visszaeső beruházásokra vezethető vissza. Soros: két nő egy házban – egy milliárdos mindennapjai Ötvenmillió dollárra perelte be Soros Györgyöt a manhattani legfelső bíróságon a magyar származású üzletember egykori brazil barátnője. A 28 éves Adriana Ferreyr azzal vádolja Sorost, hogy két esetben is megszegte azon ígéretét, miszerint lakást vásárol neki, és ezáltal extrém érzelmi szenvedést okozott neki. A tőzsdeguru ügyvédje komolytalannak tartja a vádakat, és azt fontolgatja, hogy ellenpert indít. Szerinte Sorosnak „nem kizárólagos”, csupán „időnként visszatérő” kapcsolata volt Ferreyrrel, akinek egyetlen célja, hogy pénzt csaljon ki egy gazdag embertől – idézte az ügyvédet a New York Times. A lap szerint Soros 2006-ban hívta meg először egy teára a brazil hölgyet, egy napszemüveget és karácsonyi dísztárgyakat árusító kiskereskedelmi cég tulajdonosát, akivel 2007-ben már „komoly és jelentőségteljes” párkapcsolatban állt – legalábbis a panaszos szerint. Ferreyr 2009-ben nézett ki magának egy csaknem kétmillió dollár értékű ingatlant, amelyet végül Soros egyik cége vásárolt meg. „Ne aggódj, ez a tied, csak adózási okok miatt van a cégem nevén” – mondta állítólag az üzletember. A botrány akkor tört ki, amikor Soros 2010 nyarán közölte Ferreyrrel: egy másik barátnőjének adta a lakást. A pár ezután heves, állítólag lámpadobálással és fojtogatási kísérlettel tarkított vitába kezdett – Soros ügyvédje tagadta a tettlegesség vádját –, néhány hónap múlva azonban ismét szent volt a béke. A brazil hölgy ekkor – ugyanabban az épületben – kinézett magának egy másik, 4,3 millió dollárt érő apartmant, miután Soros állítólag ismét beígért neki egy lakásvásárlást. A pár azonban ismét eltávolodott egymástól, és az üzletember azzal a kellemetlen helyzettel találta magát szemben, hogy egykori és új barátnője egy épületben lakott. A vád szerint az üzletember ezután magándetektívek bevetésével kvázi kikényszerítette, hogy Ferreyr elköltözzön – ez végül meg is történt.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.