Magyar gazdaság

FTD: Németország takarékossági diktátumot adott az EU-nak

Németország és Franciaország szigorú takarékossági kurzust akar előírni a többi euróállam részére az adósságválság elleni harcban - írja a Financial Times Deutschland (FTD) szerdai kommentárjában, amelynek címe: Német takarékossági diktátum Európának.

Az FTD cikke szerint Nicolas Sarkozy és Angela Merkel szigorú feddést közvetített az EU tagállamai felé azzal, hogy adósságfék bevezetését követelték minden uniós ország felé. Az adósságfék ellen bizonyára számos tagállam tiltakozik majd, ezért kockázatosnak tekinthető a tegnapi bejelentés, hiszen ha akár egy állam ellenáll, azzal elvész a terv hitelessége. A helyzet pikantériáját növeli, hogy még Franciaország sem rögzítette törvényileg az adóssághatárt.

Az FTD megjegyzi, hogy Merkel és Sarkozy nyilatkozata világszerte eladásokat idézett elő a részvénypiacokon. Egyes piaci megfigyelők ezt azzal magyarázták, hogy a befektetők konkrétabb bejelentést vártak az eurókötvényekkel kapcsolatban. Mások ugyanakkor azzal magyarázták az aggodalmat, hogy a befektetők szerint még nincs elég pénz az EFSF mentőalapban.

Bár az elmúlt napokban ismét előtérbe került eurókötvények kérdése nem szerepelt a napirendi pontok között, elemzők valószínűsítik, hogy a megbeszélés nem a nyilvánosságnak szánt részén ez a téma is szóba került. „Ezt az ötletelést biztosan csak a színfalak mögött engedik meg maguknak, így a külvilág számára marad a szokásos gittrágás és a huzavona” – írta elemzésében az Equilor.

Az óvatosság nem véletlen, hiszen az eurókötvény politikai szempontból nagyon kényes téma. A felelősen gazdálkodó országok közvéleménye ugyanis azt látja benne, hogy megint nekik kell majd elvinniük a túlköltekező országok okozta balhét. Ez katasztrofális hatással lenne mind a francia, mind a német kormány népszerűségére, márpedig ezt nem engedhetik meg maguknak a jövő évi parlamenti, illetve – Németország esetében – az újabb tartományi választások előtt. Nem véletlen, hogy a német kormányon belül is hatalmas az ellenállás a tervvel szemben. Az FDP egyes képviselői például a koalíció felmondásával fenyegették meg Angela Merkelt, ha beadja a derekát.

A kancellárra a másik oldalról is óriási nyomás nehezedik, hiszen az eurókötvények mellett kardoskodik többek között José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker, a Eurogroup elnöke és több dél-európai ország is. Ráadásul a Handelsblatt információi szerint a koalíció másik tagján, a CDU/CSU-n belül is egyre többen pártolják ezt a lehetőséget. 


 

Németország takarékosság EU eurózóna merkel sarkozy
Kapcsolódó cikkek