BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újra recesszióba süllyedhet Japán

A japán GDP negyedéves összevetésben 0,9 százalékkal csökkent a harmadik negyedévben, a világ harmadik legnagyobb gazdasága valószínűleg újra recesszióba süllyedt. Az adat megfelel a piaci konszenzusnak. Ennél gyorsabb ütemű zsugorodásra utoljára 2011 első negyedévében volt példa, amikor a Tohuku-tartományban bekövetkezett katasztrófák taszították recesszióba a világ harmadik legnagyobb gazdaságát. A harmadik negyedévi növekedés fő kerékkötői a lakossági fogyasztás és az export mellett a beruházások voltak.

Irányt váltott a japán gazdaság a harmadik negyedévben: az első negyedévi 1,3 százalékos és a második negyedévi 0,1 százalékos növekedés után július–szeptemberben – a szezonálisan kiigazított adatok szerint – 0,9 százalékkal csökkent a GDP az előző negyedévhez képest.  A GDP mintegy 60 százalékát kitevő lakossági fogyasztás 0,5 százalékkal esett vissza negyedév/negyedév alapon; ebben komoly szerepe volt annak, hogy szeptember végén megszűnt a környezetbarát autók vásárlásához nyújtott állami támogatás, amely nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az első és a második negyedévben a növekedés még meghaladta az 1 százalékot.

A japán export 5 százalékkal esett vissza a harmadik negyedévben, amiért döntően a globális kereslet visszaesése okolható, de negatív hatást gyakorolt a jen erősödése és a kínai kapcsolatokban – három sziget hovatartozása miatt – kialakult feszültség is. A külföldi magánberuházások volumene 3,2 százalékkal csökkent, ezt a hazai magánberuházások 0,9 százalékos, illetve a kormányberuházások 4 százalékos emelkedése valamelyest ellensúlyozta. Az elektronikai óriásvállalatok is visszafogják beruházásaikat: a március végén záruló üzleti évben a Sony 29 százalékkal, a Panasonic 27 százalékkal vágta vissza az ilyen célú büdzsét.

Az elemzők szerint a japán gazdaság valószínűleg újra recesszióba süllyed, mivel a várakozások szerint negatív lesz a negyedik negyedévi (negyedéves) GDP-adat is. A kormány és a jegybank is a másik fél felelősségét hangsúlyozza. Maehara Szeidzsi gazdasági miniszter szerint a jegybank részéről erőteljes monetáris lazításra lenne szükség, a központi bank kormányzója, Sirakava Maszaki viszont úgy véli, hogy a lazításból kabinetnek is ki kell vennie a részét.

A kormány októberben el is fogadott egy szerényebb, 422 milliárd jenes gazdaságélénkítő programot, ám ez – politikai okok miatt – várhatóan nem lép érvénybe. A deficit finanszírozásáról szóló törvénynek az ellenzék nem ad zöld jelzést a felsőházban, hogy így kényszerítse ki az előrehozott választások kiírását – amire Noda Josihiko kormányfő nyilatkozatai szerint „hamarosan” sor kerülhet.

Érdemi élénkítésre tehát úgy tűnik, csak a monetáris politika képes. A nulla százalékos irányadó kamat mellett a nemkonvencionális intézkedéseké a főszerep: a központi bank október végén ennek jegyében 11 ezer milliárd jennel, 91 ezer milliárd jenre bővítette eszközvásárlási programját. A jövő heti ülés az elemzők szerint nem változtat a monetáris politikai kereteken, de az idei utolsó, december 19-20-i összejövetelen – amely nem sokkal követi majd az amerikai Fed ülését – nem kizárt, hogy újabb élénkítő csomagról dönt a Bank of Japan.

Jövőre újra növekedés

2013-ban a japán gazdaság visszatérhet a szerény növekedés pályájára. A külső feltételek kedvező irányban változhatnak, ha a globális gazdaság lendületet vesz, az USA elkerüli a fiskális szakadékot, Kínával pedig az új pekingi vezetéssel sikerül rendezni a viszonyt. Az év második felében a belső fogyasztás is lendületet vehet, amennyiben a háztartások néhány nagyobb vásárlást előrehoznak a tervek szerint 2014 áprilisában érvénybe lépő forgalmiadó-emelés miatt. A kulcs a jelenlegi 5 százalékról első körben 8 százalékra emelkedik, 2015-ben pedig 10 százalékra.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.