Magyar gazdaság

Cafeteria: mintegy százmilliárddal több marad a munkavállalóknál

A munkáltatók összesen 102,8 milliárd forint egyes meghatározott juttatást, illetve 281,2 milliárd forint béren kívüli juttatást adtak a munkavállalóknak 2012-ben – közölte a parlament honlapján a nemzetgazdasági miniszter. Az idén a tavalyi adatok alapján, ha nem változtatnak a munkáltatói költségen a munkaadók, akkor 110 milliárd forintra tehető a juttatások adóelőnye a munkabérhez képest, vagyis nagyjából ennyivel kevesebb pénz folyik be a büdzsébe, viszont ennyivel több marad a munkavállaók zsebében.

A 2012. évi bevallások alapján a munkáltatók összesen 102,8 milliárd forint egyes meghatározott juttatást, illetve 281,2 milliárd forint béren kívüli juttatást (összesen 384 milliárd forintot) adtak a munkavállalóknak – közölte egy írásbeli kérdésre a nemzetgazdasági miniszter. Varga Mihályt az MSZP-s Garai István Levente kérdezte arról, hogy milyen nagyságú az törvényben meghatározott adómentes vagy kedvező adózású béren kívüli juttatások címén a munkáltatóknál és a munkavállalóknál hagyott az állami költségvetésbe, be nem fizetett és járulékterhek összege?

Varga Mihály közölte, hogy a 2012. évi tény adatok alapján 2013-ban 110 milliárd forintra tehet ő a juttatások adóelőnye a munkabérhez képest, azt feltételezve, hogy a munkáltatók a teljes munkáltatói költségen nem változtatnak. Ebből a Szép Kártya adóelőnye 2012. évi adatok alapján 2013-ban 22 milliárd forint, az Erzsébet-utalvány adóelőnye 2013-ban pedig 27,7 milliárd forint. Ezek az összegek nagyjából a központi költségvetést rövidítik meg, viszont mintegy ennyivel több pénz marad a munkavállalók zsebében.

A családi adókedvezmény és a célzott szociális hozzájárulási adó kedvezmények figyelembe vétele nélkül 2013-ban a béren kívüli juttatások adóelőnye a munkabérrel szemben a teljes munkáltatói költség arányában 22,7 százalék, míg az egyes meghatározott juttatások esetében ez az arány 15,2 százalék. A béren kívüli juttatások közé tartozik az Erzsébet-utalvány és a Szép Kártya, az iskolakezdési támogatást, valamint az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztári hozzájárulást is. Az szja törvény mellékletében a különböző jogcímű adómentes juttatások között szereplő tételek egy része akár cafetéria juttatási elemként is megjelenhet, például a sportbelépők, vagy a kulturális eseményre szóló jegyek.

Varga arra is emlékeztetett, hogy az Erzsébet-utalványt, béren kívüli juttatásként – a felhasználói kör folyamatos bővülésének eredményeként – eddig több mint 1,8 millió munkavállaló választotta Magyarországon. Az utalvány 2012-ben nagyságrendileg 90 milliárd forint értékben kerül forgalomba és országos lefedettségű elfogadóhelyi hálózattal bír. Az Erzsébet-utalvány forgalmazásából származó eredmény kizárólag szociális üdültetési célokra, ezzel összefüggő szolgáltatásokra, és egyéb szociális programokra, azaz az Erzsébet-programra használható fel. 2012-ben több mint 100 ezer ember, ebből több mint 30 ezer gyermek részesült az Erzsébet-program keretében névre szóló támogatásban, üdülési szolgáltatás formájában.

A Széchenyi Pihenő Kártyára 2012-ben feltöltött összeg összesen 71,7 milliárd forint volt, ebből 17,8 milliárd forintot töltöttek fel szálláshely
alszámlára, 43,2 milliárd forintot vendéglátás alszámlára, 10,7 milliárd forintot szabadidő alszámlára.

Erzsébet-utalvány sportbelépő béren kívüli juttatás szép kártya nemzetgazdasági miniszter Garai István Levente cafeteria Varga Mihály juttatás
Kapcsolódó cikkek