Magyar gazdaság

Kölcsönzött munkavállalók: nincs hátrányos megkülönbözetetés

Hátrányos megkülönböztetés nélkül, hasznos és megbecsült munkatársnak érzik magukat a kölcsönzött munkavállalók – derült ki a Work Force Kft. közelmúltban készített, több mint 500 kölcsönzött munkavállaló véleményét összefoglaló felmérésének eredményeiből.

 A munkakeresők körében ma Magyarországon még mindig félelem és bizalmatlanság övezi a munkaerő kölcsönzést, mint új típusú foglalkoztatási formát, pedig kölcsönzött munkavállalónak lenni egyáltalán nem jelent hátrányt.

A gazdasági szektor iparági termelésében egyre inkább megfigyelhető a munkaerő kölcsönzés, mint költséghatékony és akár gyors megoldást jelentő foglalkoztatási forma. „Jóllehet, hosszú távú szerződéseink vannak, de a gyártott mennyiségek lehívása akár szezonalitás, akár más igények miatt igen ingadozó lehet, így szükséges ezt a foglalkoztatottak létszámával is követni.” – mondta el a vállalat személyügyi politikájáról Parászka Tibor, a Linamar Hungary Zrt. HR vezetője, ahol gyakran veszik igénybe a munkaerő-kölcsönzési szolgáltatást. A munkaerőt bérlő munkáltatók azon véleménye már ismert, miszerint részükről nincsen különbség a saját állományú és bérelt munkavállalók közötti bánásmód vagy jövedelmi csomagok között. „Nem tehetünk különbséget semmilyen tekintetben a bérelt és az alkalmazott dolgozók között, hiszen gyakran egy osztályon, egymás mellett dolgoznak, azonos munkát végeznek.” Számoltak be erről egy nagy energiaszolgáltató cég HR osztályán. Azonban jogosan merülhet fel a kérdés, hogy azok is így élik-e ezt át, akik a történet másik oldalán, kölcsönzött munkavállalókként részesei az újszerű folyamatnak?

Ennek járt utána online kérdőíves kutatás segítségével a munkaerő-kölcsönzési piac egyik meghatározó szereplője, a 100 százalékban magyar tulajdonban lévő Work Force Kft. A közelmúltban több mint 500 saját alkalmazásában álló kölcsönzött munkavállalója véleményét gyűjtötte össze a neves cég. A 24 kérdésből álló strukturált kérdőíves felmérés segítségével azon kölcsönzött munkavállalók véleménye ismerhető meg, akik már átélték ennek az egyre terjedőben lévő, de még szokatlan foglalkoztatási folyamatnak minden pillanatát. A felmérés része annak a „Van munkám” címmel meghirdetett, a munkaerő kölcsönzés, mint foglalkoztatási formát népszerűsítő kampánynak, amelyet a jelenleg közel 1300 fős kölcsönzött állománnyal rendelkező Work Force Kft. indított. A kampány célja, hogy a munkavállalók jobban megismerjék a munkaerő kölcsönzés körülményeit és a benne rejlő lehetőségeket, ne idegenkedjenek tőle.

A munkavállalók szerint sincs érzékelhető különbség

A kölcsönzött munkavállalók egyáltalán nem élik meg hátrányként ezen foglalkoztatási típusban való munkavállalást, hiszen ugyanolyan biztos jövedelem forrást jelent számukra, mint az alkalmazotti jogviszony. A válaszadók közel 100 százaléka jelölte meg, hogy minden hónapban időben megkapja a fizetését. A megkérdezettek 96 százaléka szerint mindenféle megkülönböztetés, kívülállósági érzet nélkül képesek a kölcsönvevő cég hasznos tagjai lenni, ahol úgy érzik őket is megbecsülik. Számít a véleményük, javaslataik, és mindehhez megfelelő munkakörülmények társulnak. A válaszadók 92 százaléka úgy véli, hogy tudásának, képzettségének megfelelő munkahelyre közvetítették ki, és képességeihez mért feladatokat kell ellátnia. Elégedettek a munkamennyiséggel, a munkaidővel, az időbeosztással, azaz az egyes cégeknél működő teljesítményrendszerrel. A felmérésben résztvevők 89 százaléka szerint a minőségi és hatékony munkavégzéshez minden információ, technikai feltétel és szakmai támogatás számukra is ugyanúgy rendelkezésre áll.

A munkatársakkal folytatott jó kollegiális viszony szinte minden munkahely megítélését befolyásolja, nincsenek ezzel másképp a kölcsönzött munkavállalók sem. A felmérés eredményei azt mutatják, hogy a munkaerő kölcsönzésben résztvevők inspiráló, kellemes környezetnek tartják kollégáik társaságát. A válaszadóknak csak 15 százaléka jelölte meg közvetlen főnökét, mint stresszt okozó tényezőt, legtöbben a munkaterhelést okolják. A háromoldalú munkavégzésre irányuló jogviszony, melyben a munkavállaló egy kölcsönbeadó céggel munkaszerződést köt azzal a céllal, hogy egy harmadik félnél, a kölcsönvevőnél végezzen munkát, a hiedelmekkel ellentétben nem jelent bonyolult adminisztrációs folyamatot. A megkérdezettek 93 százaléka megfelelőnek tartja az ügyintézés gyorsaságát és a munkaerő kölcsönzés folyamatáról kapott tájékoztatását.

A felmérés eredményei alátámasztották a Work Force Kft. azon elképzelését, miszerint a munkaerő kölcsönzés egyre több lehetőségeket tartogat a munkakeresők számára is, hiszen kölcsönzött munkaerőnek lenni, nem hátrány.

kölcsönzött munkavállalók Work Force
Kapcsolódó cikkek