Csütörtökön egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor''s is hasonló lépést jelentett be.
A Fitch az orosz kilátásrontáshoz fűzött indoklásában közölte: a döntés azt a potenciális hatást tükrözi, amelyet a nemzetközi szankciók gyakorolhatnak az orosz gazdaságra és az üzleti környezetre. Az orosz gazdaság növekedési üteme tavaly 1,3 százalékra lassult, és zsugorodik a beruházások volumene is.
A növekedési ütem még tovább lassulhat, és a magánszektor kormányzati segítségre szorulhat, mivel jó esély van arra, hogy az amerikai és az EU-bankok a jelenlegi helyzetben esetleg "nem szívesen" nyújtanak további hiteleket Oroszországnak - áll a Fitch pénteki londoni elemzésében.
A hitelminősítő szerint az eddig bejelentett szankciók közvetlen hatása csekély, de a Krím Oroszországhoz csatolása nyomán az EU és az Egyesült Államok valószínűleg kiszélesíti a szankciókat.
Emellett a külföldi befektetők is arra a következtetésre juthatnak, hogy további hivatalos fellépés várható Oroszország ellen, és ezért korlátozhatják az orosz vállalatok hozzáférését a külső finanszírozáshoz. A kockázati felárak máris növekedésnek indultak, és a hírek szerint számos esetben jegelték a orosz nagyvállalatoknak szánt szindikált hitelek folyósítását - áll a Fitch Ratings indoklásában.
A hitelminősítő szerint a legrosszabb esettel számoló forgatókönyv alapján az Egyesült Államok megakadályozhatja külföldi pénzintézetek üzleti együttműködését orosz bankokkal és vállalatokkal.
A külföldi piaci hozzáférés szünetelése kezelhető lenne, ha nem tart sokáig. Az orosz vállalati szektornak március és december között 67 milliárd dollárt, a bankszektornak 36 milliárd dollárt kell törlesztenie. Ha e finanszírozási igényeket nem lehet a piacról fedezni, az orosz hatóságok a bőséges devizatartalékokból nyújthatnak devizalikviditást - hangsúlyozza elemzésében a Fitch Ratings.
A cég szerint azonban középtávon a jelenlegi környezet negatív a gazdasági növekedés szempontjából. A Fitch közölte: felülvizsgálta előrejelzéseit, most már 1 százaléknál alacsonyabb növekedési ütemet vár az orosz gazdaságban 2014 egészében, és 2015-ben is csak 2 százalékos növekedésre számít. A hitelminősítő hozzátette: ezek a prognózisok is a beruházások enyhe fellendülésére alapulnak, ugyanakkor ennek valószínűsége a legutóbbi fejlemények nyomán csökkent.
A Fitch Ratings londoni elemzői ezért a recessziót sem tartják kizártnak az orosz gazdaságban, tekintettel a magasabb kamatok, a meggyengült rubel és a geopolitikai bizonytalanság hatásaira. Ugyanezekkel az érvekkel rontotta negatívra előző este az orosz adósbesorolás kilátását a Standard & Poor''s.
Az S&P érvelése szerint az ukrajnai válság nyomán romló geopolitikai helyzet máris negatív hatást gyakorol az orosz gazdaság teljesítményére. A hitelminősítő közölte: becslése szerint az idei első negyedévben 60 milliárd dolláros nettó tőkekiáramlás várható az orosz gazdaságból; ez megfelelne a tavalyi egész évi nettó tőkekivonásnak.
Az S&P ennek alapján szintén rontotta az orosz bruttó hazai termék (GDP) növekedési ütemére adott előrejelzését. A cég felülvizsgált várakozása szerint az orosz gazdaság teljesítménye az idén 1,2 százalékkal, jövőre 2,2 százalékkal növekszik. Az S&P eddigi előrejelzésében 2,2 százalékos idei és 3,0 százalékos jövő évi ütem szerepelt.
A cég szerint az új prognózisokra is jelentős lefelé mutató kockázatok hatnak, és megvan az esélye a jóval 1 százalék alatti idei orosz gazdasági növekedésnek is a geopolitikai feszültség elhúzódása esetén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.